Ekonomi

Castro (Giyim)

Castro, İsrail menşeli giyim ve perakende şirketi. Başta İsrail olmak üzere Rusya, İsviçre, Ukrayna, Tayland ve Almanya’da hizmet veren Castro giyim markası, 1973’te İsrail’in Tel-Aviv şehrinde kuruldu.

Toplamda 180 mağazası olan Castro giyimin sahipleri Castro ve Rotter aileleri. Şirket paylarının yüzde atmış yedisini (%67) elinden tutan Castro ve Rotter ailesi, 2006 mali yılında 533 milyonun üzerinde satış yapmıştı.

Tarihçe

Şirket Aaron Castro tarafından Yunanistan’da kuruldu. Aaron’un anne-babası ve dedeleri daha önce buraya gelip yerleşen Avrupalı Yahudilerdi. Daha sonra ailesi İsrail’e göç etti ve Castro şirketi kendisi kurdu. Annesi Anina, bir moda tasarımcısı ve özel müşterilere elbise diken bir imalatçı idi.

1950’lerde Castro, Tel Aviv’de annesinin ismini verdiği Nina adında küçük bir dükkan açtı. Daha sonra dükkanın ismi Castro olarak değiştirildi. Hazır giysiler ve pratik elbiseler satmak üzerine kurulu olan bu küçük dükkan 1960’larda Hamashbir Letzarchan ve Shekem gibi ülkenin ileri gelen mağazalarına elbise satan bir dükkan haline geldi. 1975’lerde ise Avrupa’ya ihracat yapacak duruma geldi.

1990’da Castro’nun 1500’ün üzerinde çalışanı vardı 1994 yılında lisanlı kozmetik ürünleri satmaya başlayan Castro, 1996 yılında İsrail’de modanın “Oscar’ı” ödülünü kazandı.

Ağustos 2000’de Castro Men açıldı. 2007’de Castro Jeans koleksiyonu beğeniye sunuldu.

2008’den beri Gal Gadot, Castro’nun reklam yüzü.

Castro 2013 yılında Erkek ve Kadın koleksiyonlarının yanına “Kids/Çocuk” koleksiyonunu da dahil etti.

2014’te Online satışlara başladı.

Top Modeller

* Yael Abecassis
* Gal Gadot
* Yael Goldman
* Becky Griffin
* Galit Gutmann
* Bar Refaeli
* Melanie Peres

İsimler

– Ahoron Castro (Başkan)
– Gabriel Rotter (CEO)
– Esther Rotter (CEO)
– Shay Offir (Özel Satış Temsilcisi)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.