Biyografi

Cemalettin Kaplan Kimdir?

Cemaleddin Kaplan, 1926 yılında Erzurum’un İspir ilçesine bağlı Dangis köyünde doğdu ve 1995 yılında Almanya’nın Köln şehrinde hayatını kaybetti. İlâhiyat eğitimi alarak hafız oldu ve ardından İmam-Hatip Lisesi’ni dışarıdan sınava girerek tamamladı. Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nden mezun olan Hocaoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çeşitli görevlerde bulundu ve Başkan Yardımcılığı görevine yükseldi. Adana müftüsü olarak görev yaptığı dönemde, özellikle din hizmetlerinin daha nitelikli bir eğitim almış kişiler tarafından yürütülmesi için çaba harcadı. Ancak, verdiği bazı fetvaların laiklikle uyumsuz olduğu iddiasıyla emekliye sevk edildi.

Aktif siyasete de atılan Hocaoğlu, Milli Selamet Partisi’nden Erzurum milletvekili adayı oldu, ancak seçilemedi. 12 Eylül 1980 darbesinin ardından Türkiye’den ayrılarak Almanya’ya gitti. Darbe lideri Kenan Evren tarafından rejim düşmanı ilan edildi ve Türk vatandaşlığından çıkarıldı. Almanya’da dernek faaliyetleri yürüterek Anadolu İslâm Federe Devleti’ni kurduğunu açıkladı. Cemaleddin Kaplan, Almanya’da çıkardığı gazete ve dergilerde yazılar yazdı, broşür ve kitaplar yayımladı. Popülerliği, Kenan Evren’e gönderdiği video kasetlerle arttı. Ölümünden sonra Türkiye’ye getirilen cenazesi defnedildi. Yerine oğlu Metin Kaplan geçti. Makalelerinin bir bölümü “Mesajlar” adlı kitapta toplandı.

kaynakça:

  • biyografya.com, Cemalettin Kaplan, erişim tarihi: 4 Ocak 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds