Cengiz Topel Kimdir?

Türk Hava Kuvvetleri’nin Kıbrıs’taki ilk pilot şehidi olan Cengiz Topel, 1964 senesinde Türk Hava Kuvvetleri’nin Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği bir ihtar uçuşunda Rum uçaksavarları tarafından uçağının isabet alması sonucu paraşütle atlayarak esir düştü. Rumlar Cengiz Topel’in hastanede hayatını kaybettiğini belirtmiş ve naaşını iade etmişlerdir. 

Ailesi ve öğrenim hayatı

Cengiz Topel, aslen Trabzonluydu ve babasının görevli olduğu İzmit’te 2 Eylül 1934 tarihinde dünyaya geldi. Annesi Mebuse Hanım’dı ve ailenin dört çocuğunun üçüncüsüydü. 

Bandırma İlkokulunda ilkokul öğrenimine başlayan Topel, babasının Gönen’e tayin olmasının ardından öğrenimine Ömer Seyfettin İlkokulunda devam etti. 

Babasını kaybeden Cengiz Topel, ailesiyle birlikte Kadıköy’e taşındı. Topel buradaki Kadıköy Yeldeğirmeni Okulu’nda ilk ve orta öğrenimini tamamladı. Lise öğrenimine ilk başta Haydarpaşa Lisesi’nde başlayan Topel, daha sonra Kuleli Askeri Lisesi’nde devam etti ve buradan 1953 senesinde mezun oldu. Topel daha sonra 1955 yılında Kara Harp Okulu’ndan asteğmen olarak mezun oldu ve orduya katıldı. 

Çocukluk çağından beri havacılığa ilgi duyan Topel, hava sınıfını tercih etti. Kanada’ya pilotaj eğitimi için gönderildi ve buradan başarıyla mezun oldu. 1957 yılında Türkiye’ye döndükten sonra Merzifon 5. Hava Jet Üs Komutanlığı’nda görev yapmaya başladı. Topel daha sonra 1961 senesinde Eskişehir 1. Hava Ana Jet Üssüne atandı ve 1963 yılında yüzbaşı rütbesine terfi etti. 

Kıbrıs harekatı

İlginizi Çekebilir:  Şifanur Gül Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında? Boyu? Sevgilisi? Oynadığı Diziler?

8 Ağustos 1964 tarihinde Kıbrıs Harekatı sırasında Eskişehir’den Kıbrıs’a, dörtlü kol komutanı olarak gönderildi. F-100 uçağıyla uçuş esnasında uçağı yerden isabet alarak düşürüldü. Paraşütle atlamayı başardı, fakat Rumlar tarafından esir alındı. 

Topel’in uluslararası hukuk kurallarının esir hukukuna aykırı bir şekilde işkence sonucu hayatını kaybettiği iddia edilir. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Türk hava harp şehidi olan Cengiz Topel’in hastanede öldüğü bilgisi verildi. Rumlar, naaşı vermek istemedi ancak ısrarlı girişimlerin sonucunda Topel’in naaşı 12 Ağustos 1964 tarihinde Rumlar’dan alındı. 

Topel, 8 Ağustos 1964 tarihinde Kıbrıs’a düzenlenen bir harekat kapsamında Eskişehir’den Kıbrıs’a dörtlü kol komutanı olarak gönderildi. Topel, F-100 uçağıyla uçuşunu gerçekleştirdiği esnada uçağı isabet aldı fakat Topel, paraşütü açarak kurtulmayı başardı. Ancak Rumlar tarafından esir alındı. 

Cenaze töreni

İlginizi Çekebilir:  İrem Deniz Morkoç Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında? Boyu? Oynadığı Diziler?

Cengiz Topel’in naaşı Kıbrıs’ta, Adana’da, Ankara ve İstanbul’da düzenlenen törenlerin ardından 14 Ağustos 1964 tarihinde Edirnekapı’daki Sakızağacı Hava Şehitliği’ne defnedildi. 

Vatanı için hayatını ortaya koyan evlatlarımızın hakkını ödemek zor. Hatırlamak en azından herkesin yapabileceği bir borçtur. Vatan toprağına ayak basarken bu topraklar için hayatını kaybeden insanları unutmamak gerekir. Bu Kıbrıs, bu Hicaz, bu Galiçya bu Anadolu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara