Hayvanlar

Atlar Nasıl Uyur? Atlar Neden Ayakta Uyur?

Gerek duruşları gerekse asillikleri ile dünyanın en güzel hayvanlarından biri olan atlar, birçok kişinin de hayatının vazgeçilmez bir parçası. Peki atlar nasıl uyur? Atlar neden ayakta uyurlar? 

Tıpkı dört ayaklı, iri cüsseli diğer memeliler gibi atlar da ayakta uyurlar. Bu onlara acımamız için bir neden değildir. Zira atların fizyolojik yapısı ayakta uyumaya müsaittir. 

 

Atların yatmak için harcadıkları enerji ayakta durmak için harcadıkları enerjiden daha fazladır. 

Atlar, ayakta uyudukları zamanda kafalarını önüne doğru uzatır ve sabit kalırlar. Yatarak uyuduklarında ise iki ön ayağını kırarak uyku pozisyonuna geçerler. 

Atlar için zeminin sert ya da yumuşak olması uyku için önemli bir sorun teşkil etmez zira genelde ayakta uyurlar. 

Örneğin aşağıdaki videoda da atların yatarak uyuduklarında nasıl zorlandıklarını ve uykuya geçişlerinin zorlandıklarını göreceksiniz.

Atlarda olduğu gibi diğer dört ayaklı, iri cüsseli memelilerde de ayakta uyuma yaygındır. Vücut yapılarından dolayı da bu uyuma şekli onlara daha yaygındır. 

 

Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi at başta olmak üzere diğer benzeri memelilerin ayakta uyumasının temel nedeni yatmak için harcadıkları enerjinin ayakta kalmak için harcadığı enerjiden daha fazla olmasıdır. Buna benzer bir şekilde inekler de ayakta uyurlar ve yine ineklerin fiziki yapıları buna daha uygundur. 

Ayrıca atlar, yeme, içme ve koşma, yürüme gibi aktivitelerinin haricinde hareketli bir canlı değildir. Enerjilerini belirli alanlarda maksimum düzeyde koruyup kullanabilen bu canlılar hareketsizliğe de hayli alışkınlardır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.