Cevat Akşit Kimdir? Nerelidir?

Son zamanlarda Fethullahçı Terör Örgütü lideri Fethullah Gülen’in öldüğü iddiaları ile gündeme gelen Cevat Akşit, bu iddiasını Gülen’in gömüldüğü yeri de bildiğini söyleyerek güçlendirmişti. Peki Cevat Akşit kimdir? Nerelidir? İşte Cevat Akşit’in hayatı. 

Cevat Akşit, Cevat Hoca veya tam ismiyle Mustafa Cevat Akşit, Türk ilahiyatçı yazar ve profesör. 1938 senesinde Denizli’nin Serinhisar ilçesine bağlı olan Yatağan Mahallesinden dünyaya gelen Cevat Akşit, babası Şakir Ali Efendiyi henüz dört yaşındayken kaybetti. Annesi Havva Hanım oğlunu yetiştirdi. 

Cevat Akşit, ilkokuldan mezun olduktan sonra iki sene Zühtü Akşit’ten Kuran-ı Kerim ve Arapça dersleri almaya başladı. 1952 senesinde, 14 yaşındayken Isparta İmam-Hatip Okuluna başlayan Cevat Akşit, 1956 senesinde İstanbul İmam-Hatip Okulu’na nakil oldu. Aynı yıl müezzin olarak Fatih-Zeyrek’te bulunan Ümmü Gülsüm Mescidi’ne tayin edildi ve burada uzun yıllar Mehmet Zahid Koktu Hazretlerinden ilmi konularda ders aldı. 

Cevat Akşit daha sonra akademik anlamda da kendisini geliştirmek istedi ve 1963 senesinde İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü ve 1965’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bir arada bitirdi. Cevat Akşit sırasıyla;

• 1975 yılında doktor;

• 1980 yılında doçent;

• 1988 yılında ise İslam Hukuku profesörü oldu. 

Özel Yaşamı 

Evli ve 4 çocuk babası olan Cevat Akşit, Kanal 7, TV 5 ve Semerkant TV başta olmak üzere çeşitli televizyon kanallarında dini içerikli yayınlar yapmakta veya bu programlara konuk olarak katılmaktadır. 

Fethullah Gülen’in Öldüğünü İddia Etmişti 

Superhaber TV isimli haber sitesine yaptığı açıklamada Fethullah Gülen’in öldüğünü, yok olup gittiğini söyleyen Cevat Akşit şöyle konuştu: “Gizli şeyleri söyletiyorsun bana. FETÖ öldürüldü, sağ değil. Yaşamıyor şu anda Yahudi mezarlığında mezarı da”

Öte yandan Prof. Dr. Cevat Akşit Fethullah Gülen ile ilgili olarak şu iddialarda bulundu: 

“Yoksa bizim polis onu getirecekti Türkiye’ye, şimdi onun öldüğünü biliyor bizim polislerimiz. Burada papaz var ya bir tane ‘onu vermezseniz biz de bunu vermeyeceğiz’ diyorlar. Öldürdüler onu, çoktan öldü. Öldüğü yeri de biliyorum ben; New Jersey’de… Yahudi mezarlığında gömüldü. İstihbaratta adamın var mı, özel konuşabileceğin. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: