Prof. Dr. Ramazan Özey Kimdir?

Ramazan Özey kimdir? Nereli ve kaç yaşında. Bu seferki biyografi yazımızda ülkemizin önemli akademisyenlerinden Profesör Ramazan Özey’den söz edeceğiz. Kimdir? Nerelidir? Hangi üniversitede görevli gibisinden soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Ramazan Özey Kimdir? 

Ramazan Özey, 1955 senesinde Aydın’a bağlı Bozdoğan ilçesinin Akseki köyünde dünyaya geldi. 1979 senesinde Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya bölümünden mezun oldu. 

1981 senesinde Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Türkiye ve Ülkeler Coğrafyası kürsüsünde asistan oldu. Özey, burada bir müddet çalıştıktan sonra Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Sosyal Bilimler Eğitim Bölümü Coğrafya Eğitimi Anabilim Dalı’na naklen ataması yapıldı. Özey;

• 1985’de doktor;

• 1993’de doçent 

• 1999’da ise profesör oldu. 

Ramazan Özey, halen Marmara Üniversitesi’de görevine devam etmektedir. Özey, Coğrafya Eğitimi Anabilim Dalı’nda öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve aynı zamanda bölüm başkanlığı ile anabilim dalı başkanlığı görevini yürütmektedir. 

2009-2010 eğitim öğretim yılında Harp Akademileri ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsünde (SAREN) “jeopolitik ve jeostratejik” derslerini yürütmüştür. Ramazan Özey, evli ve dört çocuk babasıdır. Ayrıca iyi derecede İngilizce bilmektedir. 

Ramazan Özey’in Coğrafya alanına dair 30’un üzerinde kitabı bulunmaktadır. Bunun yanında Türkçe ve İngilizce olarak yazılan 100’ün üstünde bilimsel makalesi, çeşitli aylık ve dönemsel dergilerde yayınlanan 300’ü aşkın makalesi bulunan Özey, ayrıca çeşitli gazetelerin köşelerinde gündeme ilişkin yazılar kaleme almıştır. 

Ramazan Özey, Coğrafya alanına ve gündeme dair günümüze kadar Anadolu’nun muhtelif yerlerinde pek çok konferans vermiştir. Özey, bu konferanslara halen devam etmektedir.

Ödülleri 

Ramazan Özey, 2001 senesinde “Yesevi 2001 Yılı Sevgi ve Hoşgörü” töreninde Türk dünyası araştırmaları dalında “Yılın Bilim Adamı” ödülüne layık görülmüştür. Öte yandan Ramazan Özey’in daha önceki yıllarda çeşitli bilimsel çalışmalarından dolayı 8 ayrı başarı ödülü vardır.

Kişiliği (Yorum) 

Oldukça hümanist bir insan olan Ramazan Özey, araştırmayı, incelemeyi, sorgulamayı çok seven birisi. Bunu ders aralarında söylediği sözlerden de anlayabilirsiniz. Kıraathane sohbetlerine gelemez, çabuk sıkılır, gerektiğinde kaale alır. Karakterini çözdüğünüzde on numara bir insandır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: