Çeyrek Part-Time Nedir? Çalışma Koşulları ve Saatleri Nasıldır?

Çeyrek Part-Time, Part-Time çalışma koşulları ve ücretlerinin saat ve fiyat cinsinden daha az olduğu bir çalışma şeklidir. Çeyrek Part-Time, genellikle mağazalarda veya perakende sektöründe kendisine yer bulan bir yarı-az çalışma biçimidir. Çeyrek Part-Time nedir? Çalışma koşulları nelerdir? Çeyrek Part-Time maaşları ne kadardır?

Çeyrek Part-Time Nedir?

Çeyrek Part-Time, standart Part-Time çalışanlara göre daha az çalışırlar. Çeyrek Part-Time, genellikle mağazaların aradığı bir kısmi çalışma biçimidir. Genellikle hafta sonları, mağaza kapanışlarına yardımcı olmak İçin mağazalar tarafından alınan elemanlardır.

Çeyrek Part-Time Çalışma Koşulları

Çeyrek Part-Time çalışanlar, genellikle hafta sonları çalışırlar. Çeyrek Part-Time’ın tercih edilmesindeki en büyük faktör öğrencilerin zaman sıkıntısıdır. Öğrenciler için oldukça iyi bir kısmi çalışma şekli olan Çeyrek Part-Time, özellikle LC Waikiki gibi mağazaların en önemli personelleri konumundadırlar.

Hafta sonları mağazalar hafta içine göre oldukça yoğun olduğundan, mevcut personeller yetersiz kalıyor. Haliyle mağazaların özellikle hafta sonları çalıştıracağı kısmi Part-Time elemanlara ihtiyacı oluyor.

İlginizi Çekebilir:  TCMB Repo İhalesi Piyasayı Nasıl Etkiler?

Çeyrek Part-Time çalışanlar, mağazada genellikle pek fazla sorumluluk üstlenmezler. Mağazada çalışan diğer Full-Time ve Part-Time çalışanlara yardımcı olurlar. Reyon kontrolü, eksik atma vesaire gibi sorumluluklardan muaf tutulurlar.

Çeyrek Part-Time’ların en önemli görevi, dağılan mağazayı toparlamak ve kapanış saatinin uzamasını engellemektir. Zira mağazalar için (mağaza personelleri) en önemli sorun, mağaza kapanışlarının uzamasıdır.

Çeyrek Part-Time Maaşları

Çeyrek Part-Time çalışanlar genellikle standart Part-Time çalışanların ücretinden 3/2 oranında daha az bir ücret alırlar. Örneğin Koton, LC Waikiki gibi mağazalar saati 5,6 ya da 6,2 gibi farkı fiyat tarifleri ile personellerini çalıştırmaktadır.

Çeyrek Part-Time maaşları her ne kadar mağazadan mağazaya farklılık gösterse de ortalama 400-600 TL arası bir ücret alırlar.

İlginizi Çekebilir:  Ülkemizin Para Birimi Olan Lira’yı Başka Hangi Ülkeler Kullanıyor? Lira Hangi Ülkeden Alındı?

Çeyrek Part Time Yemek Kartı

Mağazadan mağazaya farklılık gösteren bir diğer uygulama ise yemek kartları ve yemek ücretleridir. Örneğin Koton Sodexo yemek kartını kullanırken Benetton Ticket’ı; LC Waikiki ise Multinet’i kullanır.

Çeyrek Part-Time yemek ücretleri ise yine standart Part-Time çalışanlara göre 3/2 oranındadır. Örneğin Koton’da Part-Time yemek ücreti 181 TL’den yatmaktadır. Kısmi yani Çeyrek Part-Time çalışanlar ise ortalama 100-150 arası bir yemek ücreti alırlar.

Çeyrek Part-Time Yorumlarım

Eğer üniversite öğrencisi iseniz ve paraya ihtiyacınız varsa bence çok iyi bir çalışma şekildir. Zira hafta sonları çalışıyorsunuz ve bu genellikle sizin okulunuza engel değil.

Üstelik çok da fena sayılmayan bir ücretle çalışıyorsunuz. Türkiye’deki rakamlar başka ülkelerle kıyaslandığında elbette ki gülünç ama Türkiye şartlarında çeyrek Part-Time olarak çalışmak oldukça makul.

İlginizi Çekebilir:  Otomatik Yatırım Hesabına Virman Ne Demek?

Fakat en nihayetinde perakende sektöründe çalışmış olacaksınız. Buna değer mi değmez mi artık orası size kalmış. Öte yandan perakende sektörünün insanı yoran ve canından bezdiren bir iç yapısı var. Her ne kadar gelen müşteri sayısı az olan bir mağaza olsa da sabahtan akşama kadar ayakta çalışmak, binbir türlü müşteri tipi ile karşılaşmak zihnen ve bedenen insanı yıpratıyor.

Kaldı ki kariyerinizde mağazada çalışmış olmak size çok büyük avantajlar sağlamayacak. Örneğin öğrencilik yıllarında 2-3 yıl Koton, LC Waikiki, De Facto, Zara, H&M, Benetton gibi yerlerde çalışmış olmak, size sadece deneyim açısından avantaj sunacaktır. Hem aklı başında bir insanın mağazada müdür olmak istemesi akıl alır gibi değil.

Tavsiyem girip iki üç ay çalışıp çıkmak mantıklı ama gelecek için mağazayı yatırım olarak görmek oldukça mantıksız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat