Gündelik Hayat

Çiğ Süt Derin Dondurucuya Konur mu?

Çoğu zaman süt alırken çiğ sütü alıp evde kendimiz yoğurt yapmayı deniyoruz. Sütü kimi zaman direkt pişirirken kimi zaman da saklamamız gerekebilir. Peki sütü nasıl muhafaza ederiz? Buzlukta süt saklanır mı? Buzluktan çıkarınca nasıl çözülmeli?

Genellikle annelerimiz çiğ sütü ömrü bitmeden buzluğa kaldırabiliyor. Daha sonra ise yine soğuk bir yerde bekleterek çözülmesini bekliyor ve hemen ısıtıp kaynatıyor. Bu durum genellikle iyi sonuçlar veriyor. Fakat dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Özellikle sütü ağzı kapalı bir şekilde temiz bir kabın içinde muhafaza edin. Dondurucuya koyarken küçük kaplarda koymaya dikkat ederseniz çözülmesi daha kolay olacaktır. Bununla birlikte sütü dondurucuda uzun süre bekletmemeye özen gösterin. Sütü çözmeden önce, derin dondurucudan çıkarıp buzdolabında yavaşça çözülmesini sağlayın, mikrodalga veya oda sıcaklığında çözmeyin, çünkü bu sütün kalitesini etkileyebilir. Taze sütü bekletmeden direkt dondurucuya atarsanız ve yukarıda bahsedilen noktalara dikkat ederseniz sütünüz dondurucuda bekletebilir ve sonrasında kullanabilirsiniz.

Çiğ süt dondurulduktan sonra mükemmel bir şekilde çözülecektir, dolayısıyla donmuş olduğunu anlayamayacaksınız. Dondurma işlemi çiğ sütte bulunan aktif enzimleri, canlı bakterileri veya proteinleri ETKİLEMEZ. Fark edebileceğiniz tek hafif etki yağ kürecikleriyle ilgilidir. Dondurulduktan sonra biraz topaklanmış gibi görünebilirler, bu da yağı tekrar karışıma katmak için çözülmüş çiğ sütü sallamanızı gerektirebilir.  

https://rawfarmusa.com/blog/freezing-tip-when-you-have-extra-raw-milk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds