Gündelik Hayat

Shift Nedir? Nasıl Yapılır?

Shift Nedir? Nasıl Yapılır? Shift ya da vardiya. Herhangi bir işyerinde çalışanların haftada kaç gün çalışacağını, hangi gün ya da günlerde izinli olacağını veya bir ay ya da haftada kaç saat çalışacağını belirten çizelgelere verilen isimdir. Shift, genellikle özel sektörde çalışanların yakından bildiği bir şey peki Shift nasıl yapılır?

Shift Nasıl Yapılır?

Özellikle çok fazla personelin olduğu bir işyerinde eğer memur gibi 8-5 veya 9-6 gibi klasikleşmiş çalışma şekilleri yoksa çalışanların ne zaman çalışacağı Shifti yapan yöneticiler tarafından belirlenir. Aynı zamanda Shift, kişinin kendi isteği doğrultusunda da belirlenebilir.

Örneğin bir mağazada çalışıyorsanız, haftada sonu ya da hafta içi net bir izin yoktur. Bu sizin yöneticiler tarafından oluşturulan Shiftinize göre belirlenir.

Shift Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Shift yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey personellerin istekleridir. İzinli veya boş olmak istediği bir gün veya günler için personelin isteklerini dikkate alarak “Shift” yapmak en sağlıklı seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Shift yaparken izinli olmak isteyen çalışanların izin günleri belirtilerek, diğer elemanların Shiftleri hazırlanmalıdır. Part Time çalışanların maksimum 30; Full çalışanların ise 45 saat kuralı ihmal edilmeden Shift yapılmasına dikkat edilmelidir.

Daha sonra değiştirmeye müsait bir Shift yapılması, Shiftin dönmesi için önemlidir. Bir departmana en az iki çalışan verilmesi, diğer çalışanın beklenmedik bir durumda işe gelmemesi halinde departmanın sağlıklı bir şekilde yürümesini sağlar.

Shift, çalışanların isteklerini büyük oranda karşılayacak ama kurumu zorlamayacak şekilde düzenlenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds