Kelimeler

Cihangirlik Nedir? Kime Denir? Cihangirlik Ne Demek?

Cihangir ve cihangir kelimesinin anlamı nedir? Cihangir kelimesi ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “cihangir” ve ”cihangirlik” kelimelerinden söz edeceğiz.

Cihangir Ne Demek?

Cihangir, isim ya da ünvan. 

Bütün dünyayı savaşarak ya da çarpışarak ele geçirmeye çalışan ve bu yolda olan anlamlarına gelir. Cihangirlik ise cihangir olma durumunu da denilmektedir.

Cihangir Kelimesinin Kökeni Nedir? 

Cihangir kelimesi, dilimize Farsça’dan geçmiş bir sözcüktür. Dilimizdeki çoğu şapkalı ‘a’ içeren kelimelerde olduğu gibi ‘cihangir’ ve ‘cihangirlik’ kelimeleri de Farsçadan dilimize geçmiştir.

Cihangir Kelimesinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Cihangir ve cihangirlik kelimelerinin gündelik hayatta konuşma dilinde kullanımı oldukça kısıtlıdır. Edebi metinlerde ya da nesirde kullanımına rastlanır. Aynı zamanda erkek çocuklarına verilen bir isimdir.

Cihangir ve Cihangirlik Kelimelerinin Kullanım Alanları 

Oğuzhan’ın dehası yalnız cihangirlik sahasına münhasır değildi. Teknik saha ve teşkilatçılıkta da misli yoktu. Mesela ”ıslıklı oklar’ı işte o icat etmiş ve ve fetihlerinde buluşundan çok faydalar görmüştür.
İsmâil Hâmî Dânişmend
Tarihi Hakikatler, İsmâil Hâmî Dânişmend

Yavuz Sultan Selim, ilk büyük denemesini verecekti. Tarih ya bir cihangir daha kaydedecek yahut “bu yolda öldü” diye yazacaktı. Başka türlüsünü aklına getirmiyordu.
Yavuz Bahadıroğlu
Şirpençe, Yavuz Bahadıroğlu
Sayfa 12

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi