Zevksiz Nedir? Ne Demek? Kime Denir?

Zevksiz nedir ve kime denir? Zevksiz kelimesiyle kim kast edilir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime ve söz öbeklerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “zevksiz” kelimesinden söz edeceğiz.

Zevksiz Ne Demek?

Zevk vermeyen, kişinin hoşuna gitmeyen; zevke hitap etmeyen anlamlarında kullanılan ‘zevksiz’ kelimesi; kötü ve beğenilmeyen bir şeyi dahi beğenen ya da estetik standardı olmayan kişiler için de kullanılır. Zevksiz kelimesi, daha çok ikinci anlamında yani beğeni algısı düşük olan kişiler için kullanılmaktadır.

Zevksiz Kelimesinin Kökeni

Zevk, dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür. Zevksiz kelimesi ise -siz ekinden dolayı Arapça-Türkçe karşımı bir sözcüktür.

Zevksiz Kelimesinin Kullanım Alanları

Zevksiz kelimesi, sıklıkla kişiler için kullanılır. Örneğin mağazada en az satan ürünleri çok beğenen kişiler ”zevksiz” olarak tanımlanır.

Zevksiz Kelimesinin Cümle İçerisindeki Kullanımı

Dilleri yıkmak… Mesela bizde yalnız Türkçeleşmiş sözleri değil, bizzat Türkçe sözleri de değiştirip, kelime diye, zevksiz, ahenskiz ve mazisiz birtakım sevilmez, anlaşılmaz “sözcükler” icat etmek…
Böylelikle, birbirleriyle anlaşmaları yahut belirli sloganlardan başka bir şey anlamaları imkansız hale gelen taze kalabalıkları, birer sürü haline getirmeye çalışmak… ve sonra bir değnekle istenilen yola götürmek…

Nihad Sâmi Banarlı

Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi BanarlıSayfa 14 – Kubealtı 44.baskı/2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir