Sağlık

Çilekte Östrojen Var mı?

Çilek, içerisinde birçok besin bileşeninin bulunduğu antioksidan özelliğine sahip bir besindir. Besinin tüketilmesinde farklı nedenler olsa da barındırdığı C, A, B6 ve B12 vitaminleri, kişiye sağlıksal açıdan beklenmeyen faydalar sağlar. İnsanların genel olarak ilkbaharda tükettiği bu besinde bazı hormonların olup olmadığı konusu tartışılabilmektedir. Bu hormonlardan bir tanesi olan östrojen hormonu, oldukça detaylı konulardan bir tanesidir. O nedenle yazımızda östrojen hormonunun çilekteki yerinden bahsederek faydalı bilgiler sunmaya çalışacağız.

Çilek besininin içerisinde östrojen bulunmaktadır. Östrojen hormonunu hızlı biçimde artıran bu besin, vitamin ve mineral açısından da zengindir ve birçok fayda sağlar. Çilek ve diğer besinlerde olan östrojen hormonu olduğundan fazla kullanıldığı taktirde belirsiz isteksizlikler meydana gelebilir. Özellikle bu alanlardan bir tanesi olan cinsellik konusu, aniden soğumalara ve daha farklı sonuçlara da yol açabiliyor. Bunun yanında hormon en fazla cinsel fonksiyonlar, adet döngüsü ve yumurtalık salgılanmasında görülmektedir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds