Sağlık

Yumurtada Östrojen Var mı?

Yumurta içerisinde birçok vitamin ve kalsiyumu bulunduran, günlük besinlerden bir tanesidir. Özellikle kahvaltıda olmazsa olmazlarımızdan olan bu besinde A, B5, B12, B6, B2, E, D ve K vitaminleri bulunarak bizlere pek çok fayda sağlar. Günlük yaşantıda büyük bir yer kaplaması özellikle anne sütünden sonraki en çok besin öğesini içermesinden gelir. Yumurtanın bu kadar fazla faydası olduğu gibi bazı hormonların da içerisinde olup olmadığı merak edilebiliyor. Bunlardan bir tanesi olan östrojen hormonu, aslında detaylı ve uzun açıklamaları olan bir konudur. Bu nedenle yazımızda yumurtanın östrojen hormonu içerip içermediğini açıklayacak ve gerekli bilgileri sizlere sunacağız. 

Yumurtada östrojen hormonu bulunmaktadır. Herkesin merak ettiği bu konuda özellikle yumurtanın büyük bir östrojen kaynağı olduğundan söz edebiliriz. Bununla birlikte çocuk yaş aralığında yumurta tüketiminin östrojen hormonunun çok olması nedeniyle haftada bir kez yedirilmesi gerektiği de tavsiye ediliyor. Elbette bu konu hakkında aile hekiminizden yardım almanız sizin ve çocuğunuz içinde daha faydalı olacaktır.

Östrojen hormon tüketiminde kadın bireylerde erkek bireylere göre 5 kat artış gözlemlenmektedir. Devamlı olarak hormonun bulunduğu besinler tüketilirse cinselliğe yönelik isteksizlik ve soğumalar meydana gelebilir. Bunun yanında daha farklı ve belirsiz durumlarda göz edilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.