Cilt Bakımında Düzenli Spor Yapmanın Önemi

Hemen – hemen her kadının hayali daha güzel ve pürüzsüz bir cilde sahip olmaktır. Ancak cildimiz çok hassas bir yapıya sahip olduğu için dış etmenler cildimize ciddi zararlar verebilir ve bunlar geçici olabileceği gibi maalesef kalıcı lekeler de olabiliyor. Bunun için cilt bakımının düzenli yapılması oldukça önemli bir noktadır.

Günlük yaptığımız alışkanlıkların cildimiz üzerinde büyük bir etkisi olduğunu hepimiz fark etmişizdir. Mesela çok uyuduğumuzda veya uykumuzu tam alamadığımızda yüzümüzde kırışıklıkların ve sarkmaların olduğunu görebiliriz. Bunu engellemek için de düzenli bir uyku alışkanlığı edinmemiz gerekir. Gece 8 saatlik bir uyku vücudumuzu dinlendirdiği gibi cildimizi de güzelleştirir ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Ayrıca uyumadan önce cildimize (cilt tipimize uygun) bir nemlendirici kremi uygularsak daha yumuşak ve temiz bir ciltle güne mutlu bir şekilde uyanırız.

İlginizi Çekebilir:  Işın Çelebi Adaylıktan Çekildi

Cilt bakımında yapılan yanlışlardan biri de yüzümüzü sık sık yıkamaktır. Yüzümüzü çok sık yıkamak ciltte kuruluğa, erken sarkmalara ve tahrişe neden olabileceği gibi cildi yıpratabilir ve yağ dengesini bozup sivilceleri arttırabilir de. Yüzümüzü günde iki kere (sabah ve akşam) yıkamak yeterli olacaktır. Ayrıca, her ne kadar rahatlatıcı bir etkisi olsa da çok sıcak su kullanımından da kaçınmak gerek; bunun yerine ılık su kullanmak daha faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Juventus’tan Karar Geldi

Daha Sağlıklı Bir Cilt İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Sadece dışarıdan cilde bakım yapmak yeterli olmayacağı için beslenmemize de dikkat etmeli ve dengeli beslenmeliyiz. Böylece ihtiyacımız olan vitaminleri yeteri kadar aldığımızda daha genç bir cilde sahip olur ve yaşlanmayı geciktirebiliriz. Buna günde en az 8 bardak su içerek başlayabiliriz. Su, vücudumuzdaki zararlı maddeleri temizleyen ve cildimizi nemli tutan bir yaşam kaynağıdır. Sağlıklı ve güzel bir cilt için su içmeyi ihmal etmemeliyiz.

İlginizi Çekebilir:  Lille forması giyen Reinaldo'ya, Mozambik'te silahlı saldırı yapıldı

Sebze ve meyve tüketimi cilt sağlığı için oldukça önem taşır. Günde en az bir öğünde sebze ve meyve yenilmelidir. Cildin elastik yapısını koruduğu için haftada 2-3 kez balık tüketilmelidir. Ayrıca ceviz, fındık, badem, fıstık gibi besinler ciltteki solgunluğu nemlendirerek canlandırır ve cildi pürüzsüzleştirir.

Sigara, alkol, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklar ciltte ciddi lekelere neden olabileceğinden uzak durulmalıdır. Şekeri ve tuzu azaltıp lifli gıdalar tüketilmelidir.

Spor Yapmak Cildi Gençleştirir Mi?

Fiziksel aktiviteler vücudumuzun sağlığı korur ve kan akışını hızlandırarak daha sıkı ve genç bir cilde kavuşmamızı sağlar. Egzersiz yapmak, ruhen de, insandaki mutluluk hormonunu salgılayarak stresi alır ve sivilce oluşumunu daha aza indirir. 50 yaşına kadar düzenli spor yapan bir insan 30-35 yaşlarında görünebilir ve bu bize sporun yaşlanmayı geciktirdiğini en iyi şekilde gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz