Futbolda Ters Kademe Nedir? Ters Kademeye Girmek Ne Demek?

Futbolda ters kademe nedir, ters kademeye girmek ne demek? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca futbolda ters kademe ne demek, ters kademeye girmek konularından söz edeceğiz.

Futbolda Ters Kademe Nedir? Ters Kademeye Girmek Ne Demek?

Maç esnasında savunma yapan takımın bekleri ya da kanatlarının asıl mevkileri dışındaki yerlerden gelen toplara ve hücumlara müdahale etmesine ters kademe denir. Örneğin bir sol bek oyuncusunun kendi takımı kontra-atağa yakalandığı sırada sağ bek mevkiine yardıma gitmesi ters kademeye örnektir. Ya da aynı şekilde sağ bek oyuncusunun sol kanattan gelen rakip takım hücumunu kesmesine ters kademe denir. Ters kademeler, genelde bek ve kanat oyuncuları için geçerli bir ifadedir. Yani bir orta saha oyuncusunun ters kademeye girmesi gibi bir durum yoktur. Aynı şekilde bir santrfor oyuncusunun da ters kademe yapması mümkün değildir.

Ters kademeler, savunma zafiyetinin bir göstergesi olarak kabul edilir. Nitekim sağ bekin görev alanına sol beklerin müdahale etmesi kademe anlayışının kaybolduğunu da gösterir. Bu nedenle sağ veya sol beklerin korner kullanması risklidir. Çünkü beklerin görev alanlarına dönmeleri için sahayı çaprazlamasına geçmeleri gerekir. Bu da rakip kontraları için bir fırsattır. Buna engel olmak adına takımlar genelde kornerlerde en hızlı oyuncusunu geride bırakırlar. Bu kontra ataklara karşı klasik bir savunma yöntemidir. 2020/2021 sezonunun 26. haftasında oynanan Fenerbahçe-Göztepe maçının 9. dakikasında Halil Akbunar’ın attığı golde Fenerbahçe savunmasının yaptığı hata tam olarak buydu. Caner Erkin ters kademe olmasa da geride kontra atakları kesmek için düşünülmüş ancak hızı yeterli olmayınca Akbunar Göztepe’ye deplasmanda maçı kazandıran golü atmıştı.

Gol için >> BeIn Sports

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.