Spor

Eleme Usulü Maç Nedir? Eleme Maçları Ne Demek?

Eleme usulü maç nedir, eleme usulü maç ne anlama geliyor? Futbolda eleme usulü maç ne demek? Daha önceki yazılarımızda çeşitli futbol başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”eleme usulü maç”lardan söz edeceğiz.

Eleme Usulü Maç Nedir?

Futbolda iki ayaklı maçlarda uygulanan sistemdir. Genelde kupa maçlarında veya uluslararası turnuvalarda bu usule başvurulur. Çift ayaklı maçlarda ikinci maçın sonunda skor olarak üstün olan takım bir üst tura çıkarken eleme usulü maçlarda bu kural geçersiz sayılır.

Maçlar Bu Sistemde Nasıl Oynanır?

Eleme usulü maçlarda takımlar tarafsız bir sahada ya da iki takımın birinin evinde oynanır. Bu maçın sonunda ise skor üstünlüğüne ulaşan takım üst tura çıkar. Eleme usulü maçlar, tek maç olduğu için heyecanlı maçlara sahne olur.

Normal süresi 0-0 veya gollü beraberlikle biten maçlar, uzatmaya gider. 15 dakikadan oluşan uzatma devrelerin sonunda da taraflar eşitliği bozmazsa maç penaltılara gider. Penaltı atışları sonrasında ise üst tura çıkan takım belli olur.

Türkiye Kupası’nı örnek olarak gösterecek olursak, bu kupanın ilk maçları eleme usulü olur ve bu ilk maçlarda takımlar tek maç üzerinde eleme oynarlar. Kazanan takım bir üst tura yükselir. Bu kupanın ilerleyen maçları ise çift ayaklı olur ve takımlar hem kendi evlerinde hem de deplasmanda maça çıkarlar.

Eleme Usulü Maç ile İlgili Aramalar

Google’da eleme usulü maç ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; eleme usulü fikstür 21 takımlı eleme usulü fikstür 24 takımlı eleme usulü fikstür 8 takımlı eleme usulü fikstür excel futbol fikstür hazırlama programı excel lig fikstürü programı indir turnuva çizelgesi excel turnuva eşleştirme programı excel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds