Clio Lastik Patladı Uyarısı Nedir? Nasıl Sıfırlanır?

Clio araçların yeni kasalarında yani Clio 3 ve 4 serisinde lastik basınç sensörü bulunuyor. Bu uyarı da haliyle karışımıza çıkabiliyor. Bu uyarı güvenli bir sürüş sağlamak için çok kolaylık sağlasa da burada bahsedeceğimiz lastik patladı uyarısı lastiklerin bırakın patlamayı, havalarının bile inmemesine rağmen bu uyarıyı vermesi durumudur.

Aynı zamanda lastiği şişiriniz uyarısı da verebilir. Her iki durumda da ilk olarak akla sensörlerle alakalı bir arıza gelse de öncelikle aşağıda bahsedeceğimiz gibi sensörü sıfırlama yapıp ardından anlamsız şekilde tekrar hata veriyorsa sensörlerde arıza olduğunu düşünebilirsiniz.

Öncelikle hatanın senkron olup olmadığına bakalım. Yani demek istediğimiz, sağ ön lastikte sorun varken sol arka lastikte gerçekten bir problem var ise bunun manası aracınızın lastiklerinin yerinin karışık takılmasından dolayıdır. Çünkü Clio modellerinde lastik basınç sensörleri aracın jantına montelidir. Lastik değişince sensörlerin kafası karışacaktır.

Problem bunla alakalı da değilse ve sıfırlamaya rağmen problem devam ediyosa arızalı olan sensörün değişmesi gerekecektir. Arızalı olan sensörü tespit ederken önceki paragrafta anlattığınız sebepten dolayı ekrandaki uyarı sizi şaşırtmasın tek tek deneyerek arızalı olan sensörden kesin emin olun.

Clio Lastik Basınç Sıfırlama

Aracınızı start stop düğmesine basarak çalıştırdıktan sonra direksiyonun sağındaki kolun tepesindeki yukarı ok işaretine basarak menğden lastik basınç bölümüne gidiniz.

Bu yazıya geldiğinizde aşağı yöndeki ok işaretine basılı tutunuz. 5 saniye basılı tuttuktan sonra sensör sıfırlanmış olacaktır.

Bu yazıda sizlere lastik basıncı hakkında detaylı bilgi vermekle beraber Clio basınç sensörü nerede? sorusuna da cevap vermiş olduk. Umarız ki aracınızdaki arızayı çözmenize yardımcı olacak bir makale olmuştur. Konuyla alakalı aklınıza takılan her hangi bir soru olursa yorum bırakırsanız en kısa süre içerisinde size elimizden geldiğince yardımcı olup, detaylı cevap vermeye çalışacağız. Yolunuz açık olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting