Doblo Start Stop Devre Dışı Motoru Kontrol Ettirin Hatası Nedir?

Doblo model araçlarda start stop sistemi ile alakalı kadranda bu yazıyı gördüğünüzde ne yapmanız gerektiğini anlatacağız. Ekranda motoru kontrol ettirin yazdığı için Sürücüleri fazlasıyla korkutabilir fakat problem ilk olarak buradan kaynaklanmamaktadır. Aracınızın aküsü ile alakalı bir sıkıntı var ise de bu hatayı ekranda görmeniz normaldir. Eğer hatayı bir kez gördünüz sonrasında tekrar görmediyseniz büyük ihtimalle akü zayıflamış ve tekrar şarj olduğunda sistem hatasız olarak çalışmaya başlamış demektir. Fakat problemi sürekli görüyor ve Start stop sisteminin çalışmasını engelleyecek hale geliyor ise yapmanız gereken birkaç adım var.

Öncelikle kontağı çevirdiğimizde Start stop aktivasyonu sırasında oluşan bu hatadan emin olabilmek için Start stop tuşunu devredışı bırakmaya çalışın. Devredışı bıraktıktan birkaç dakika sonra tekrar Start stop sistemini aktive edin kapatıp açmak genellikle problemi çözmektedir. Eğer arıza ışığı yanmaya devam eder ve bu uyarıyı görürseniz yapmanız gereken şey akünüzün gücünü ölçtürmek olacaktır.

Büyük ihtimalle akünün zayıf olduğundan dolayı bu hatayı alıyorsunuz yeni akü satın alırken şu noktaya özellikle dikkat ediniz. Akülerin Start stop araçlara uyumlu olan modelleri farklı ve biraz daha maliyetlidir, eğer aracınızı özel akü taktırmayıp normal bir akü alırsanız aynı hatayı almaya devam edersiniz. Motoru kontrol ettirin diye bahsettiği şey ise az bir ihtimal olarak problem akünüzden kaynaklanmıyor ise marş motorunuz ve aracınızı otomatik olarak tekrar çalıştıran sistemde bir arıza meydana geldiğini gösterir ki bu hatanın tam kaynağını erişmek için aracinizi cihaza bağlatmanız gerekir.

Bu sizi yolda bırakabileceği gibi motorunuza zarar verebilecek çok da önemli bir problem değildir. Bu yüzden korkmanız gerektirecek hiçbir problem yok.

Yani bir diğer deyişle aracınızın diğer hiçbir donanımına zarar vermez. Fakat söz konusu akü sağlığı olduğundan dolayı yolda giderken sizi bir an yolda bırakabilir. Bir an önce uzman bir oto elektrikçiye uğrayarak akü sağlığını ölçtürüp, gerekiyorsa aracınızda uygun bir akü ile değiştirmeniz en doğrusu olacaktır.

Aynı problem Fiorino modellerinde de kullanıcıların karşısına çıkmaktadır o modeller için de çözüm aynı şekilde olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting