Damping Nedir? Ekonomide Damping Ne Demek?

Damping nedir? Damping ne demek? Ekonomi terimleri arasında yer alan ve dilimize “Dumping” kelimesinden  geçen damping ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli ekonomi terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca damping kavramından söz edeceğiz. 

Damping Ne Demek? 

Ekonomi terimi. İhracatçı firmanın bir malı iç pazardaki fiyatından daha düşük bir fiyata dış pazara ihraç etmesi anlamına gelir. 

Mesela Çin menşeli bir firma, kendi ülkesinde tanesini 1 TL’den (0,89 Yuan) sattığı tükenmez kalemi, Türkiye pazarında 0,50 kuruşa satması buna bir örnektir. 

Bu tarz bir ekonomik davranış, ilk başta ihracatçı firmanın zararına gibi görünse de uzun vadede ihracatçı firmanın karına olacaktır. Şöyle ki;

Damping ile tükenmez kalemi 0.50 kuruşa satan söz konusu Çinli firma, zamanla ülke içindeki pazarda Blue Ocean’ı yani daha az rekabetin yaşandığı alanı kontrol altına alacaktır. Talep, talep kanunu çerçevesinde ucuz olana yönlenecektir. (Aksi olursa Giffen Paradoksu ya da Snob Etkisi baş gösterecektir) 

Ucuz olana yönelik talep, yurt içindeki üretici firmaların zamanla daha ucuza satanla rekabet edememesine neden olacaktır. Bu durumda yurt içindeki firmaların zamanla zarar etmesine ya da kapanmasına neden olacaktır. Buna pazarı domine etmek de diyebiliriz. 

Damping, farklı bir yöntemle de gerçekleşebilir. Bir ülkeye ihracat yapan firma, ödemek zorunda olduğu vergiyi, normalden daha az ödeyebilir. Buna da “vergi dampingi” adı verilir. Böylece mükellefler daha az vergi ödeyerek daha fazla kazanç sağlayabilir. Bu, Osmanlı Devleti zamanında Fransa ve İngiltere başta olmak üzere diğer Avrupa ülkelerine verilen imtiyaz ve kapitülasyonlara benzer. Tarihteki örneği için bkz. 1838 Balta Limanı Antlaşması 

Öte yandan Damping’de amaç stoğu eritmek veya pazarda pay sahibi olmaktır. Damping’te asıl amaç ise kar oranını, rekabeti bitirerek olağandan fazla artırmaktır. Fakat uluslararası ticarette bu uygulamanın iç pazardaki rekabeti ve alternatifi ortadan kaldırdığı gerekçesiyle, Anti-Damping uygulanır. Anti-Damping hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıya tıklayın:

Anti-Damping Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.