Necip Hablemitoğlu Kimdir? Neden Öldürüldü?

Faili meçhul bir cinayete kurban olmuş olan Necip Hablemitoğlu’nu aramızdan gidişinin 15. yıl oldu. Peki şöyle dersek Necip Hablemitoğlu kimdir? Ne tür işler yapıyordu? Neden ve kimler tarafından öldürüldü? Tüm cevaplar aşağıdaki yazımızdadır.

Necip Hablemitoğlu, evinin hemen önünde uğradığı suikast bir saldırı sonucu 20 Aralık 2002 zamanında hayatını kaybetmiştir. Bu suikastın failleri günümüzde halen bulunamamıştır. Fakat Ergenekon davası sorununda tutuklu suçlulardan olan Osman Yıldırım yazılı ifadesinde Necip Hablemitoğlu’nu Osman Gürbüz isimli denen kişinin öldürdüğünü ve Veli Küçük ile Muzaffer Tekin’in emir verdiğini iddia etti. Ayrı olarak ise Mit Kontrterör Dairesi eski başkanlarından Mehmet Eymür “Necip Hablemitoğlu, askeri ihalelerle ilgili dosyalar sızdırınca Ergenekon’un bir numaralı hedefi haline gelmiş olabilir…” gibi söylemlerde bulundu.

20 yıl Atatürk dersi verdi

Evli ve iki kız evladı babası olan Necip Hablemitoğlu Türkiye dışındaki Türk halklarının yakın tarihi ile ilgili olarak birçok çalışmalar yapmıştır. Orta Avrupa ve Balkanlar’da gibi birçok Türk eserleri, Türk azınlıkları ve Türk şehitlikleri konu başlıklarında alan çalışmaları yürütmüş olmaktadır ve bu konu başlıklarında çeşitli projelerde aktif bir şekilde rol almıştır. Çalışma konumuna akakalı oldukça fazla sayıda yazılar ve makalesi bulunmakta olan Hablemitoğlu, canına kıyıldığı 20 Aralık 2002 tarihine kadar Ankara Üniversitesi’nde doktor öğretim sorumlusu olarak yirmi beş yıl zamanınca Atatürk ilkeleri ve devrim tarihi derslerini bizzat kendisi verdi.

2 kız çocuğu babasıydı

Kendisi gibi öğretim sorumlusu olan Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu ile evli olan Necip Hablemitoğlu, Kanije (Kanije, Osmanlı devletinin en doğusunda ki kalesi) ve Uyvar (Uyvar, Osmanlı’nın en güneyinde ki kalesi) isminde iki kız çocuğu babası idi. Necip Hablemitoğlu, 1978 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın bölümünden sonra mezun oldu. 1978-1979 yılları zamanında “Dilde, Fikirde, İşte Birlik” isimli aylık birçok çeşit dergi yayımladı. Uzun yıllar boyunca çeşitli kuruluşlarda ve noktalarda basın müşaviri olarak çalışma hayatı yaptıktan hemen sonra Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde kendisini geliştirmek için yüksek lisans ve doktora yaptı.

Ölümünde ki sır perdesi halen açıklanamamış olması ise ilginçtir. Ölümünün üstünden o kadar zaman geçmesine rağmen olay bir türlü açıklığına kavuşamamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: