Psikoloji

Depresyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sık sık üzüntü ve neden olan duygu durum bozukluğuna depresyon denir. Depresyon insan hayatı boyunca bir ya da birden fazla kez görülebilir. Bu nedenle mutlaka kontrol altına alınmalıdır. İlerleyen süreçlerde kişinin psikolojik durumu daha kötüye gideceği için mutlaka uzman hekim tarafından tedavi edilmelidir.

Depresyon Belirtileri

Depresyon adım adım gelen problemler sonrası zamanla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Birbirinden tamamen farklı ya da benzer birçok belirti ile baş gösterir.

  • Sebepsiz yere ağlama, umutsuzluk gibi duygular
  • Ani kilo kaybı, iştahsızlık veya kontrolsüz kilo alma
  • Sık sık akla gelen intihar ya da ölüm düşünceleri
  • Enerji eksikliği ve yorgunluk
  • Fiziksel problemler, baş ağrısı ya da genel kas ağrısı

Depresyon Neden Olur?

Depresyonun temel nedenlerinin başında beyindeki kimyasal dengenin bozulması gelmektedir. Beyindeki duygusal durumlar, yargılar, hedefler ve çözümler farklı çalışmaya başlar. Yaşanılan anlık travmatik olaylar, ailesel sorunlar veya benzeri durumlar depresyona girmedeki en temel problemlerdir.

Depresyon Tedavisi

Depresyonun en hızlı ve doğru şekilde tedavi edilebilmesi için öncelikli olarak doğru teşhisin konması gerekmektedir. Uzman hekimler çoğu zaman fiziksel muayene ile başlarlar. Doktor bu muayenede hastaya sorular sorar ve hastalığın ne durumda olduğunu anlamaya çalışır.

Depresyon tedavisinde ilaçlar ve psikoterapi tercih edilir. Bazen antidepresan ilaçların kullanılması da söz konusu olabilir. Bu ilaçların yan etkileri konusunda eczacıdan çok daha net bilgiler alabilirsiniz.  Farklı depresan ve ilaç türleri olduğu gibi uzman hekim hastalığın durumuna uygun şekilde ilaç tedavisi ile başlar.

Ankara Psikolog

Ankara Psikolog sitesinde depresyon ve tüm psikolojik hastalıklar ile alakalı detaylara ulaşabilirsiniz. Hastalığın süreci belirtileri ve çok daha fazla önemli bilgiyi siteden öğrenebilir ve randevu alabilirsiniz. DoktorBilgini.com ile Ankara psikolog listesini inceleyip, yorumları okuyup, kolay randevu alabilirsiniz.
https://doktorbilgini.com/ankara-psikoloji/

Ankara Psikiyatri

Psikolojik sorunları olan insan sayısı her yıl artıyor. Bazı insanlar ise bu tür rahatsızlıkları ya saklıyor ya da görmezden geliyor. Ancak bu durum son derece yanlış, Ankara Psikiyatri listesini inceledikten sonra bu hastalık ile çok daha kolay bir şekilde mücadele edebilirsiniz. DoktorBilgini.com ile Ankara psikiyatri doktorları listesini inceleyip, yorumları okuyup, kolay randevu alabilirsiniz.
https://doktorbilgini.com/ankara-psikiyatri/

Bursa Psikolog

Bursa Psikolog sitesi sayesinde benzer depresyon sorunlarına ilişkin çok sayıda soruya anında ulaşabilirsiniz. Bu sayede hastalığı anlayabilir ve gerek olması durumunda randevu alabilirsiniz. DoktorBilgini.com ile Bursa psikolog listesini inceleyip, yorumları okuyup, kolay randevu alabilirsiniz.

https://doktorbilgini.com/bursa-psikoloji/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.