Gündelik Hayat

Deri Ayakkabılar Yıkanır mı?

Ayak yapısını en iyi kavrayan ve birçok kişinin rahatlığı dolayısı ile tercih ettiği deri ayakkabılar bazen farklı şekilde bizi rahatsız edebilir. Peki deri ayakkabılar koku yapar mı? Eğer yaparsa nasıl giderilir? Deri ayakkabı yıkanır mı? Yıkanırsa ne olur?

Deri ayakkabılar nemli kaldıklarında, ıslak ayakla giyildiğinde ve ıslandığında bunun sonucunda iyi kurutulmazsa koku yapar ve deforme olur. Deri ayakkabıları yıkamayı genel olarak önerilmemekte. Su ve ıslaklık deri ayakkabılara zarar vermekte ve deri ayakkabılar suyla temas ettiğinde kuruyup çatlayabilir. Yapısı değişebilir ve iyi kurumadığı için koku yapar. Ayakkabıları yıkamayarak hafifçe nemlendirilmiş bir bez kullanabilirsiniz. Kirli yerleri bu bezle silmek yeterli olacaklardır. Deri temizleme ürünleri bu temizlik için yeterli olabilir. Temizledikten sonra nemli yerleri direkt olarak güneş ışığında değil sıcak bir yerde yavaş bi kurumaya bırakın. Çok fazla güneşe maruz kalması deri ayakkabılarınızı kurutup çatlatabilir.

Deri ayakkabılar genellikle doğal malzemeden üretildikleri için temizleme yaparken dikkatli olunmalı ve bakım malzemelerini dikkatli kullanmalısınız. Böylelikle ürünler sağlam kalmaya devam eder ve kullanım ömrü uzar. Bunun için özellikle ayakkabılarınızın temizlik ve kullanım talimatlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Üreticinin önerilerini dikkate almanız işinize yarayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.