Dessas Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Dessas nedir ve ne anlama geliyor? Dessas ne demek? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “dessas” kelimesinden söz edeceğiz.

Dessas Nedir? Ne Demek?

Dessas, isim – sıfat

  • Düzenbaz
  • Hilekar

Düzen bozan, düzenci, insanlar arasında nifak meydana getiren ve ilişkileri bozan anlamına gelmektedir.

Dessas Kelimesinin Kökeni – Etimoloji

  • Arapça

Kelime Türk Dil Kurumu’na göre Arapça ”desise” kökeninden türemiştir. Entrika, hile, kötü oyun anlamına gelen desise kelimesinden türeyen dessas, bu kelimenin çoğul formudur.

Dessas Kelimesinin Kullanım Alanları

Kelime, gündelik hayatta çok az kullanılan kelimeler arasında yer almaktadır.

Dessas Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Adamcağızın yüzünü böyle çıfıt çarşısına çeviren şey düpedüz esrarın, işretin, uzvî suistimallerin neticesi olan felçti. Hakikatte onu zani, dessas, tembel, dolandırıcı addeden babam, bu noktada çok müspet düşünceli Aristidi Efendi ile birleşirdi. 


Ahmet Hamdi Tanpınar – Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Mutluluk avcısı değilim artık, saadet peşinde koşmuyorum. Sadece yapmam gerekenleri yapıyor ve bekliyorum. Bu dünya dessas, bu dünya gaddar, bu dünya aldatıcı… Ona yapışan gölgeye yapışır. Onu avlamak isteyen avlanır.
Huzuru yakınlarda arıyorum artık. Sessiz bir mekan, güzel bir kitap, bir demlik çay… Daha da önemlisi düşüncelerime, duygularıma, özlemlerime muhatap olacak aydın bir gönül insanı.


Seni Seven Biri Var, Ömer Sevinçgül Sayfa 19

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir