Deus Ne Demek?

Deus ne demek? Deus kelimesinin anlamı nedir? Deus kelimesinin kökeni nedir? Bugünlerde adını daha çok kitaplardan duyduğumuz “deus” kelimesi ile ilgili tüm merak edilen soruları yazımızda bulabilirsiniz.

Deus Ne Demek?

Deus, Latince Tanrı, yaratıcı veya yaratan anlamındadır. Deus kelimesi daha çok mitolojide kullanılan bir terimdir. Deus, kainatın yaratıcısı, gören ve gözeten üst kişilik olarak da çevrilebilir.

İlginizi Çekebilir:  Mümbit Ne Demek? Mümbit Cümle İçerisindeki Kullanımı ve Kökeni Nedir?

Homo Deus

Yuval Noah Harari’nin 2016 basımlı kitabının isminde de (Homo Deus) yine Deus kelimesi geçmektedir. Kitap, yazarın en çok okunan eserleri arasında yer alıyor.

Homo Deus Kitabı Neyi Anlatıyor?

Homo Deus kitabı, yazarın Hayvanlardan Tanrı’lara: Saphiens isimli harika eserinden sonra geçtiğimiz yıllarda çıkardığı ve büyük ilgi gördüğü bir başka eserin ismidir. Kitapta insanlık tarihinin geçirdiği serüveni yakından inceliyor.

İlginizi Çekebilir:  Mangalda Kül Bırakmamak Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

İlk kitabı olan Hayvanlardan Tanrı’lara: Saphiens kitabının devamı olan Homo Deus, esasen herkesin bildiği fakat üzerinde durup düşünmediği olguları farklı bir boyutta ele alıyor.

Dedikodu teorisi gibi şaşırtan başlıkları ile bilinen Hayvanlardan Tanrı’lara: Saphiens kitabındaki akıcılık ve sürükleyiciliği yazarın Homo Deus kitabında görmek biraz daha zor olsa da Harari’nin bu eseri, diğer eserleri kadar okunmaya değer.

İlginizi Çekebilir:  Musahabe Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Homo Deus, “insan-Tanrı” anlamına geliyor ve eserde anlatılanlar ise insanoğlunun evreni nasıl tahakküm altına aldığını, evrende besin piramidinin ortasında yer alırken nasıl besin piramidinin tepesine çıktığını anlatan eser, insana yakından tutulan bir ayna niteliğinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce