Sultan-ı Yegah Nedir?

Sultan-ı Yegah, alaturka müzikte kalın re notasının karşılığı sayılan makam. Sultani Yegah olarak da bilinen Sultan-ı Yegah, Türk müziğinde bir makamdır. Sultan-ı Yegah, özellikle Mor ve Ötesi’nin yeniden yorumlaması ile gündeme gelmiştir.

Klasik Türk müziğinin en coşkulu makamlarından olan Sultan-ı Yegah’ın yapılmış en iyi tanımı şöyle;

“Dügâh perdesi üzerinde hicaz dörtlüsü bulunan dizi esas alınarak, donanıma si için bakiye bemolü, do için bakiye diyezi yazılan ve gerekli öteki değişiklikleri eser içinde gösterilen bûselik makamı dizisinin yegâh perdesindeki inici şeddi.”

Mor ve Ötesi’nin Rakun Müzik etiketiyle yayınlanan single’ı Sultan-ı Yegah, netd müzik aracılığıyla YouTube üzerinden 23 Mart tarihinde yayınlandı.

Sultan-ı Yegah’ın sözleri ünlü şair Attila İlhan’a ait. Mor ve Ötesi’nin coverının yönetmeni ise Mahir Akyol. Şarkının bestesi ise Ergüder Yoldaş’a aittir.

Şarkının Mor ve Ötesi tarafından 23 Mart tarihinde yayınlanmasından kısa bir süre sonra, şarkı 200 bine yakın izlenme sayısına ulaştı. Şarkının yayınlanmasının ardından videoya yorumlar yağdı. Sevenleri ve hayranları için single’ın devamı gelecek mi? Şimdiden merak konusu.

1978 yılında şarkı “nemli yumuşaklığı tende denizden gelen âhın” sözleriyle TRT’nin yasaklı şarkıları arasına girmiştir.

Mor ve Ötesi’nin yorumunu beğenmeyenler için Nur Yoldaş ve Özge Fışkın yorumlarını aşağıdaki videodan izleyebilirler.

Nur Yoldaş’ın Sultan-ı Segah yorumu şu şekildedir;

Özge Fışkın’ın yorumu da yine bir o kadar iyidir; Sultan-ı Yegah-Özge Fışkın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir