Devlet Bahçeli’nin Babası Salih Bahçeli Kimdir?

Türk siyasi tarihinin hiç kuşkusuz en önemli isimlerinden olan ve siyasi duruşu, aldığı kararları, söyledikleri ve yaptıkları ile siyasi tarihimizi derinden etkileyen Devlet Bahçeli, zaman zaman kamuoyunda özel hayatı ile gündeme geldi. Peki Devlet Bahçeli’nin babası Salih Bahçeli kimdir? Siyasi görüşü nedir? Bu yazımızda kısaca Devlet Bahçeli’nin babası, Salih Bahçeli’den söz edeceğiz.

Salih Bahçeli Kimdir?

Devlet Bahçeli’nin babası Salih Bahçeli, Osmaniye’nin tanınmış çiftçi ve tüccarlarından biriydi. Hayatının ilerleyen dönemlerinde Samiye Bahçeli ile evlenen Salih Bahçeli, bu evliliklerinden dört çocukları oldu. Bu çocuklarından biri de Türk siyasi tarihinin önemli isimlerinden olan Devlet Bahçeli’ydi.

Osmaniye ve çevresinde Fettahoğulları olarak bilinen geniş ve köklü bir Türkmen ailesine mensup olan baba Salih Bahçeli, çiftçilik ve tüccarlık yaparak geçimini sağlıyordu. Salih Bahçeli, sol ideolojiye sahip bir ailede yetişmiş ve Cumhuriyet Halk Partisi’liydi. Öte yandan Salih Bahçeli İsmet İnönü hayranlarından biriydi.

Salih Bahçeli, Devlet Bahçeli ve 3 çocuğun annesi Samiye Bahçeli ile evlenmesinden önce bir evlilik daha yapmış ve bu evlilikten 2 çocuğu dünyaya gelmişti. Devlet Bahçeli, babasının ilk evliliğinden dolayı 2 üvey kardeşe sahiptir.

Devlet Bahçeli’nin Tüm Kardeşleri

  • Nurten Fettahlıoğlu
  • Turan Bahçeli
  • Serpil Bahçeli
  • Servet Bahçeli
  • Semiha Bahçeli

Devlet Bahçeli’nin babası varlıklı ve zengin biriydi. Öyle ki Devlet Bahçeli ilk ve ortaokulu özel okul ve kolejlerde okumuştur. Devlet Bahçeli, üniversiteye kadar öğrenimine özel okullarda devam etmiştir. Ortaokulu Adana Özel Çukurova Koleji‘nde ağabeyi Servet Bahçeli ile okuyan Devlet Bahçeli, daha sonra lise eğitimi için İstanbul’daki akrabalarının yanına gitmiş ve burada Emirgan Akgün Koleji‘ne kaydolmuştur. Lise ikinci sınıfta iken Etiler’de bulunan Özel Ata Koleji’ne geçen Devlet Bahçeli, buradan lise diplomasını almıştır.

Babası gibi sol ideolojiye yatkın olmayan Devlet Bahçeli’nin siyasi hayatı da üniversite yıllarında şekillenmiş ve milliyetçi bir çizgide devam etmiştir. Babası Salih Bahçeli’den bambaşka bir siyasi görüşe sahip olan Devlet Bahçeli, daha sonra siyasi tarihimizde derin izler bırakan Devlet Bahçeli, 1997 yılı itibariyle Milliyetçi Hareket Partisi’nin genel başkanlığı koltuğuna geçmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: