Didem Kanca Üstay Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında?

Didem Kanca Üstay kimdir, nereli ve kaç yaşında? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesi burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca ”Didem Kanca Üstay”dan söz edeceğiz.

Didem Kanca Üstay Kimdir?

  • Diyetisyen

1977 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Didem Kanca Üstay, Amerika Birleşik Devletleri’nde Georgetown Üniversitesi’nden 1998 yılında mzeun oldu. Üstay, 1998 ile 2000 yılları arasında tıp fakültesi lisans derslerini tamamladı.

Amerika Birleşik Devletleri’ne gelen yabancı uyruklu öğrencilerin kilolarındaki değişim ve kilolardaki değişimlere hangi etmenlerin neden olduğu tezi ile 2003 senesinde New York Üniversitesi Klinik Beslenme Ana Bilim dalında yüksek lisans derecesi adlı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde özel bir hastanede 1 yıl kardiyoloji, onkoloji, diyabet, diyaliz, yoğun bakım ve diğer klinik bölümlerde çalışan Didem Kanca Üstay, daha sonra diyetisyenlik uzmanlık sınavına girmiş ve “Registered Dietitian (RD)” unvanına sahip olmuştur.

Üstay, bu belge ile Amerika Birleşik Devletleri’nin her eyaletinde ve dünyanın pek çok ülkesinde diyetisyenlik yapma hakkına sahip olmuştur.

Üstay, Amerika Birleşik Devletleri’nde 10 sene süren eğitim ve çalışma hayatından sonra 2004 senesinde Türkiye’ye dönmüş ve 2005 senesinde SAYASA (Sağlıklı Yaşama Sanatı) isimli merkezi kurdu.

2009 senesinde NTV’de canlı olarak yayınlanan ”5 Kere 5” isimli programda bir sezon boyunca beslenme konusu üzerinde sunuculuk yapan Üstay, şu anda SAYASA’da beslenme danışmanlığı yapmaktadır.

Üstay aynı zamanda 2011 senesinden beri Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir. Çeşitli kurumsal firmalarda ve okullarda beslenme üzerine konferasnlar vermektedir.

Yurt dışında katıldığı seminer ve kongreleri, izlenimlerini kendi kurduğu bir internet sitesinde yayınlayan Didem Kanca Üstay, bu site aracılığıyla geniş kitlelere sesini duyurmaktadır. Üstay’ın en büyük ideali insanların bir diyetisyene ihtiyaç duymadan sağlıklı beslenme alışkanlığını küçük yaştan itibaren edinmesi. Üstay, bebek ve çocuk beslenmesi alanlarında uzmanlaşmıştır. Öte yandan Üstay, bu alanlarda çeşitli konferanslar vermektedir.

140journos Videosu

Didem Kanca Üstay, 140journos’un obezite üzerine yaptığı, iki bölümden oluşan belgeselinde de yorumları ile obezitenin halk arasındaki konumundan, obezitenin durumundan ve obezitenin zararlarında etmiştir. Üstay’ın söz konusu videosunu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: