Sağlık

Diş Taşı İltihap Yapar mı?

Diş taşı ağız da pek çok sağlık sorununa yol açmaktadır. Örneğin diş taşları diş eti çekilmesinin nedenleri arasında yer almaktadır. Ağız da uzun süre yer alan diş taşları ileri vadede diş çürüklerine neden olmaktadır. Diş taşı iltihap yapar mı? Sorusunun yanıtı olarak evet diş taşı iltihap yapar diyebiliriz. Diş taşları diş etleri üzerinde baskıya neden olmakla birlikte diş etlerini tahriş eder. Bunların sonucunda ise diş eti iltihaplanmaları meydana gelir. Diş eti iltihaplanmalarının nedenleri arasında diş taşları da yer almaktadır. Ancak diş taşları diş eti iltihaplanması için tek başına bir etken değildir. Diş taşlarının ağız da uzun süre yer alması ile ağız içinde artan bakteriler diş iltihaplanmasına yol açmaktadır.

Düzenli ağız ve diş bakımı yapılması ağız diş sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Diş taşı sonucunda oluşan diş iltihaplanmalarının tedavisi için mutlaka diş hekiminden bilgi alınmalıdır. Diş hekiminin önerdiği tedavi doğrultusunda diş eti iltihaplanmaları ortadan kalkmaktadır. Diş iltihaplanmalarına neden olan etkenlerden biri de evde yapılan diş taşı temizliğidir. Uygun olmayan yöntemler ile yapılan diş taşı temizliği ağız içi hijyenine zarar vermektedir. Bu da dişlerde iltihap oluşmasına neden olmaktadır. Diş taşlarının uygun bir şekilde ve en doğru olarak temizlenmesi için mutlaka diş hekiminden destek alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi