Sağlık

Diş Taşı Kanama Yapar mı?

Diş etlerinde görülen kanamaların pek çok farklı nedeni bulunmaktadır. Özellikle diş eti hassasiyeti olan hastalar da diş eti kanamalarına sıklıkla rastlanmaktadır. Diş eti kanamalarının önlenmesi için diş hekiminin tavsiyeleri dikkate alınmalıdır. Peki, diş eti kanamalarının nedenleri arasında diş taşları yer alır mı? Diş taşları diş etlerinde hassasiyet ve diş eti çekilmelerine neden olmaktadır. Diş eti çekilmesi görülen hastalarda da diş eti kanamaları sıklıkla görülmektedir. Diş taşları doğrudan kanamaya neden olmaz. Ancak diş taşları nedeniyle oluşan sorunlar diş eti kanamalarını beraberinde getirmektedir. Diş taşı temizliği sonrasında da diş etlerinde az miktarda kanama görülme ihtimali bulunmaktadır.


Diş etlerinde kanama görülen kişiler mutlaka diş hekimine muayene olmalıdır. Diş etlerinde kanama görülmesinin pek çok nedeni bulunmaktadır. Örneğin sert ve kabuklu yiyeceklerin tüketilmesi, sert diş fırçası seçimi, diş eti çekilmesi gibi nedenler diş etinde kanamalara neden olmaktadır. Diş eti kanamalarının önüne geçmek için kişiler ağız ve diş sağlığına dikkat etmelidir. Ağız ve diş hijyenini doğru bir şekilde yapmayan kişiler de diş taşı oluşumu görülmektedir. Oluşan diş taşları da dişlerde hassasiyet meydana getirmektedir. Hassasiyet ve diş eti çekilmesi sonucunda ise diş etlerinde kanama görülebilir. Diş eti kanaması olan kişiler panik yapmamalı ve en kısa zamanda diş hekimine muayene olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds