Diyabetik Retinopati Nedir? Tedavisi ve Evreleri Nelerdir?

Diyabetik retinopati nedir, Diyabetik retinopatinin tedavisi var mı, Diyabetik retinopatinin evreleri nelerdir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli göz hastalıklarından ve yaygın görme bozukluklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca Diyabetik retinopatiden söz edeceğiz.

Diyabetik Retinopati Nedir?

  • Bir görme bozukluğu.

Diyabetik retinopati (DR), diyabetin yaygın bir komplikasyonudur. Bir çok ülkede yetişkinlerde körlüğün önde gelen nedenidir. İyi görme için gerekli olan, gözün arkasındaki ışığa duyarlı doku olan retinanın kan damarlarında ilerleyen hasar ile karakterize edilmektedir. Diyabetik retinopati, dört aşamada ilerlemektedir; hafif proliferatif olmayan retinopati (mikroanevrizmalar), orta derecede proliferatif olmayan retinopati (bazı retina damarlarında tıkanma), şiddetli nonproliferatif retinopati (daha fazla damar tıkanır, bu da retinanın kan kaynağından yoksun bırakılmasına ve yeni kan damarlarının büyümesine neden olur) ve proliferatif retinopati (en gelişmiş aşama). Öte yandan Diyabetik retinopati genellikle her iki gözü de etkilemektedir.

Diyabetik retinopati riskleri; kan şekeri, kan basıncı ve lipid anormalliklerinin sağlıklı ve iyi bir şekilde kontrolünü içeren hastalık yönetimi (tedavisi) yoluyla azaltılır. Diyabetik retinopatinin erken teşhisi ve zamanında tedavi görme kaybı riskini azaltır; ancak hastaların önemli bir kısmı gözlerini muayene ettirememekte ya da tedavinin etkili olabilmesi adına teşhis çok geç yapılmaktadır. 20-74 yaşları arasındaki ABD’deki çalışan yaşlı yetişkinler arasındaki körlüğün önde gelen nedeni olan Diyabetik retinopati, Türkiye’de de önemli görme bozuklukları nedenleri arasında yer almaktadır.

  • Kaynak: CDC (Centers for Disease Control and Prevention: Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri)
  • Görsel: Ocutech

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.