Doğa ve Çiçek Sözleri

İnsanlık öteden beri sorunlarını doğaya bakarak ve doğadan yardım alarak çözmüştür. Dolayısıyla insanlara öğüt veren atasözlerinin ya da alanında ünlü kişilere ait özlü sözlerin içerisinde doğa ile ilgili sözler, çiçek ile ilgili sözler yer almıştır. Çoğu düşünür ve şairin yaşamında doğa başlı başına kendisine alan açar ve baş kavram olarak yer edinir; sözgelimi Ahmet Haşim ve Arthur Rimbaund adlı iki şairin şiirlerinin ana teması göller, gölün etrafındaki çiçekler, bir kır olarak doğa ya da kırda çiçekler arasında yürümektir.

Doğa Sözleri Ve Felsefe 

Alman doğa filozofu Wolfgang von Goethe, doğa felsefesi üzerine yıllarca çalışmış neredeyse bütün bir devre yetecek kadar sayfalarca süren ve insanlık ile çevresindeki doğayı kıyasladığı doğa sözleri, çiçek sözleri üretmiş, yazmıştır.

İnsanlık tarihinde yazının neredeyse ilk defa ortaya çıkışından beri günümüze gelen doğa sözleri ve çiçek sözleri incelendiğin de bu sözlerin genellikle kişisel düşünceler, kişisel deneyimler sonucu ortaya çıktığı görülse de kuraklık gibi toplumsal deneyimlerle de ortaya çıkmış olabileceği veya bu tür sözlerin çeşitli incelemeler sonucunda oluşmuş olabileceği söylenebilir.

Aşağıdaki önemli alt başlığa geçmeden önce doğa sözleri ve çiçek sözleri hakkında yazılmış nitelikli bir yazıyı göstermek istiyorum: www.sozlerce.com

Günümüzde Çiçek İle İlgili Sözler

Günümüz insanları anlamlı sözler, güzel sözler ile çevrim içi ortamlarda sıklıkla iletişim kuruyor; örneğin kimi zaman herhangi bir ilişki durumundan söz ederken söz arasında gülü seven dikenine katlanır gibi kalıplaşmış cümleler kullanıyoruz ve bu çiçek ile ilgili sözler iletişimimiz içerisin de o kadar yaygın ki çoğu zaman basmakalıp birer ifade olduklarını, çiçek sözlerinin bir mecaz olduklarını fark edemiyoruz. Bizler çiçek sözleri, doğa sözlerini sürekli sabit kalacak ve hiç değişmeyecek sözler olarak sanki hep aynı biçimde olması gerekenler olarak görüyoruz. Günümüz insanları İnternette doğa sözleri ve çiçek sözleri yazarak bu türden sözlere ulaşabilme olanağına, pratikliğine sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber