Kuş Ölür Sen Uçuşu Hatırla Ne Demek? Ne Anlama Geliyor? Kimin Sözü?

Kuş ölür sen uçuşu hatırla nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda anlamı merak edilen pek çok sözden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”kuş ölür sen uçuşu hatırla” sözünden bahsedeceğiz.

Kuş Ölür Sen Uçuşu Hatırla Ne Demek?

İnsanlar, asıl odaklanması gereken ve üstünde durması gereken konularda kafa yorması ve düşünmesi yerine daha küçük şeylere takılması durumunda ”kuş ölür sen uçuşu hatırla” sözü kullanılır.

Kuş ölümlüdür, ancak uçuş kuşa özgü ölümsüz bir şeydir. Sözün esasen anlatmak istediği şeyler nesnelerin geçiciliği sıfatların ise kalıcılığıdır. Örneğin insan doğar, yaşar ve ölür. Ondan kalan ise yaptıkları, arkasında bıraktığıdır. İnsan, bu kubbede hoş bir sâdâ bıraktığı ölçüde insandır. Yoksa insan, elbette bir gün toprak olacak ve ondan kalan belki de sadece bir mezar taşı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Hüseyin Nihal Atsız'ın 'Komünizm' Hakkındaki Düşünceleri ve Sözleri

Bu söz aynı zamanda sonsuz bir yaşama sevinci ve mutluluğu da içinde barındırır. Zira, en yakınlarımız, eşimiz, anne veya babamız, kardeşlerimiz bir yol ayrımında bizden uzak düşebilirler ancak insan, faniliği gereği hayatlarında pek çok örneği ile karşılaşmış olsa ölümü kabullenemez. Fakat bu acı gerçek karşısında insanı ayakta tutacak bir sözdür: Kuş ölür sen uçuşu hatırla.

İlginizi Çekebilir:  Kocama En Güzel Sözler

Nitekim insandan geriye bıraktıkları kalır. Yaptıkları, gülüşü, sesi bir hatıradır ve insan aslında hatıraları ile bir gerçektir. Yoksa bir et yığınından başka nedir ki? Sözün felsefi boyutunu incelediğimiz zaman madde ve ruh denklemi ile karşılaşıyoruz. Nitekim madde dünyasında ölüm vardır, ruh ise sonsuz ve hep var olandır.

Sözün, ilk haline daha sonra çeşitli eklemeler yapılarak ”nazire” yapılmış ve yaygın olan şu diziler ortaya çıkmıştır. Ancak orijinalinde sadece ”kuş ölür sen uçuşu hatırla” cümlesi yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Tevehhüme İtibar Yoktur Ne Demek?

Kuş ölür, sen uçuşu hatırla
İnsan ölür, son gülüşü hatırla
Dolanır ayaküstü hayal
Bulanır geçmişte yaşam
Göçer gider yalnızlık
Sen bugünü hatırla…

Kuş Ölür Sen Uçuşu Hatırla Sözü Kime Ait?

Kuş ölür sen uçuşu hatırla sözü İranlı kadın şair Furuğ Ferruhzad‘ın Yeryüzü Ayetleri isimli şiir kitabında geçmektedir.

Ben maviye inanırdım
Boynumdaki yorgun damarların mavisine Beyaz dalgaları omuzlayan deniz mavisine Denizin bittiği yerde başlayan göğün mavisine inanırdım
Bir de ensemdeki dövmeye inanırdım;
Kuş ölür sen uçuşu hatırla

Furuğ Ferruhzad

Yeryüzü Ayetleri, Furuğ Ferruhzad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - instagram takipçi satın al - PCR Testi