Dördüncül Ekonomik Faaliyetler Nelerdir?

Dördüncül ekonomik faaliyetler nelerdir? Dördüncül ekonomik faaliyetlerin özellikleri nelerdir? İnsanlar, belirli ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bir çok ekonomik faaliyette bulunmuştur. Zamana bağlı olarak gelişen ve değişen ihtiyaçlarla birlikte yerli ekonomik faaliyet türleri de devreye girmiştir. Ekonomik faaliyetler sınıflarına göre beş farklı gruba ayrılır. Bu ekonomik faaliyetlerden biri de “dördüncül ekonomik faaliyetlerdir”. 

Dördüncül Ekonomik Faaliyetler 

Şu anda çağımızın en önemli sektörleri bu grup içerisinde yer almaktadır. Gittikçe önemi artan ve yayılım gösteren dördüncül ekonomik faaliyetler; uluslararası bilgisayar-yazılım, reklam, film, grafik-tasarım, internet ve bilişim gibi dünyanın pek çok yerinde yaygınlık kazanmış faaliyetlerdir. 

Dördüncül ekonomik faaliyetlerde yoğun insan gücünden daha çok yoğun teknoloji kullanılır. Birincil ekonomik faaliyetlerden farklı olarak teknolojiyi insan odaklı kullanmaz. 

Ekonomik getirisi diğer ekonomik faaliyetlerden daha fazladır. Genellikle bu alandaki ekonomik faaliyet ürünleri, gelişmekte olan veya geri kalmış/gelişmemiş ülkelere ihraç edilir. 

Dördüncül ekonomik faaliyetler, dünya üzerinde yaygınlık gösteren ve diğer üç ekonomik faaliyetlerden farklı olarak teknolojiyi daha etkili kullanmaktadır. Öte yandan bu ekonomik faaliyet türünde iş kolları birbirinden farklılık göstermektedir. 

Bu ekonomik faaliyet türünde yetenek ve yaratıcılık daha fazla ön plana çıkmaktadır. Uzaktan çalışma y da homeofis tarzı çalışma türleri de yine bu ekonomik faaliyet türünde yer alır. 

Daha detaylı bilgiler ve fazlası için sitemizde yer alan “Eğitim” kategorisini tıklamanız yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Ege Denizi’ne Dökülen Akarsular Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara