Tarih Öncesi Devirlerde Ekonomik Faaliyetler: Paleolitik Çağ

Tarih öncesi devirlerde ekonomik faaliyetler birbirlerinden ayrılmış ve kendi içlerinde farklı alanlara bölünmüştür. Tarih öncesi devirlerden biri olan Paleolitik Çağ’da da belirli ekonomik faaliyetler, insanlar tarafından sürdürülmüştür. Paleolitik Çağ’daki ekonomik faaliyetlerden söz etmeden önce tüm tarih öncesi devirlerden kısaca söz edelim:

1) Paleolitik Çağ 

2) Mezolitik Çağ 

3) Neolitik Çağ 

4) Kalkolitik Çağ 

1) Paleolitik Çağ 

Milattan önce yaklaşık 10.000 yıl öncesini ifade edem arkeolojik çağa Paleolitik Çağ adı verilmiştir. Kaba taş çağı adı da verilen Paleolitik Çağ’da çakmaktaşı, hayvan kemikleri ve ağaç gibi maddeler kullanılarak ilk aletler yapılıp kullanılmıştır. 

Ateş, Paleolitik Çağ’ın sonlarına doğru kontrol altına alınmış ve bu çağda besinler ilk kez pişirilerek yenmiştir. 

Bu dönemdeki ekonomik faaliyet hakkında net bir bilginin olmayışı, söz konusu dönemin araştırmalar için oldukça zor olmasından kaynaklanır. Bu dönem hakkındaki bilgiler, kaynak bakımından da şüphelidir. Türkiye’de Paleolitik Çağ’ın örnekleri ise şu yerlerdir;

İlginizi Çekebilir:  Yüzölçümlerine Göre Dünyanın En Büyük Gölleri

1) Yarımburgaz (İstanbul) 

2) Karain (Antalya) mağaralarıdır. 

Sitemizde daha önce coğrafya alanında benzer içeriklere yer vermiştik. Daha detaylı bilgi ve benzer içerikler için sitemizin “eğitim” kategorisine tıklayabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara