Dört Başı Mamur Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Dört başı mamur nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Dört başı mamur deyiminin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “dört başı mamur” deyiminden söz edeceğiz. 

Dört Başı Mamur Nedir? Ne Demek? 

İstenildiği gibi olan, kusursuz ve eksiksiz biçimdeki kişi veya durumlar için kullanılır. Örneğin bir kişinin evlenmek için başka bir adaya bir başkası tarafından tanıtıldığında söz konusu kişi karakteri yerine oturmuş, mesleğini eline almış özellikleri bakımından dört başı mamur deyimi ile tanımlanabilir. Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir. 

Dört Başı Mamur Deyiminin Kökeni? 

  • Arapça ve Türkçe 

Mamur kelimesi dilimize Arapçadan geçmiştir. İmar edilmiş anlamına gelir. Bu nedenle deyim Arapça-Türkçe karışımıdır. Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir. 

Dört Başı Mamur Deyiminin Kullanım Alanları

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan ve eskiyen kelimeler arasında yer alan ”dört başı mamur” deyimi, daha çok eski metinlerde veya alıntılarda geçmektedir. 

Dört Başı Mamur Deyiminin Cümle İçi Kullanımı

“Sahi, sana aile reisi, namuslu, dindar, tefeci, sahtekar, toplumun direği olan, dört başı mamur bir kardeşim olduğunu söylemeyi unuttum.”

Zorba, Nikos Kazancakis

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.