Acı Patlıcanı Kırağı Çalmaz Ne Demek?

Acı patlıcanı kırağı çalmaz. Ya da acı patlıcanı kırağı çalmazmış. Atasözü ve deyimler külliyatımızın en nadide örneklerinden biri olan “acı patlıcanı kırağı çalmaz” atasözü ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda Türk edebiyatının önemli Atasözleri ve Deyimlerini incelemiştik. Bu yazımızda ise “acı patlıcanı kırağı çalmaz” atasözünü inceleyeceğiz. Acı patlıcanı kırağı çalmaz sözünün açıklaması nedir? İşte kısaca acı patlıcanı kırağı çalmaz.

Acı Patlıcanı Kırağı Çalmaz Ne Demek?

Kötü olan kişi veya kişilerin başka bir kötülükle karşılaştıklarından ondan etkilenmezler. Kötüler kötülüklerle karşılaştıklarında buna tabiri caizse bağışıklık kazanmıştır ve bu nedenden dolayı kötülükler omları etkilemez.

Acı Patlıcanı Kırağı Çalmaz Kullanım Alanları?

Acı patlıcanı kırağı çalmaz sözünün kullanım alanları daha çok kötü bir kişi içindir. İnsanın çevresinde olan ve yaşamında ister istemez blr yer edinmiş kişiler için de “acı patlıcanı kırağı çalmaz” atasözü kullanılabilir.

Acı patlıcanı kırağı çalmaz sözünün anlamı, kısaca “kötüye bir şey olmaz” sözündeki anlamdır. Kötüler, kötülüklere karşı bağışıklık kazanmıştır ve bu yüzden kötüler, kötülüklerden zarar görmezler. Sözün anlamı da esasen budur.

Acı patlıcanı kırağı çalmaz sözünün anlamı esasen gerçek manada da kullanılmaktadır. Bu özelliği anlamı ikidir. Bu anlamda hem gerçek hem de mecaz anlamı bulunmaktadır.

Sitemizde yer alan diğer atasözleri ve deyimler için sitemizde yer alan “Deyimler ve Atasözleri” kategorisine tıklayabilir ve Türk edebiyatının en nadide Atasözü ve Deyimlerinin anlamını detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir