Keskin Sirke Küpüne Zarar Ne Demek?

Atasözleri ve deyimler sözlüğünde, anlamıyla insanı dumura uğratan onlarca söz var. Geçmiş zamanlarda atalar tarafından söylenen bu atasözü ve deyimlerin hatırı sayılır bir kısmı günümüzde hala geçerliliğini korumaktadır. Bunlardan biri de “keskin sirke küpüne zarar” deyimidir. Deyimin anlamı ve içeriği oldukça zengin; vermek istediği mesaj ise gayet açıktır. Daha önceki yazılarımızda, Türk yazınının önemli türleri arasında yer alan atasözleri ve deyimlerin anlamlarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca keskin sirke küpüne zarar deyiminden söz edeceğiz. 

Keskin Sirke Küpüne Zarar Ne Demek? 

Kişinin sinirli olmasının zararı en çok kendisinedir. Bireyin sinirli bir karaktere sahip olması, kendisine zarar verecektir. Bu durumlar karşısında “keskin sirke küpüne zarar” deyimi kullanılır. Burada sirkeden kast edilen sinirdir. Küpten kast edilen şey ise kişinin kendisidir. 

Sinir, insanlar için zararlı bir duygudur. İnsanlar her ne kadar siniri kendileri için bir kişilik olarak görse de sinir duygusunun aşırı derecede fazla olması sadece kendisi için değil çevresindekiler için de zararlıdır. 

Sinirlenen kişiler sadece anlık olarak çevresindekilere ya da kendisine zarar vermez. Bu sinir, hem kendisine hem de çevresindekilere uzun vadede de zararlar verecektir. Fakat sinirli insanların sinirli oldukları vakit, akılları başlarında olmadığı için sinirlerinin sonuçlarını kestirmekte zorlanırlar. 

Keskin sirke küpüne zarar, kısaca budur. Anlamını, uzun bir açıklamasını yaptığımız bu deyim ve fazlası için sitemizin deyimler ve atasözleri kategorisine tıklayın. 

İlginizi Çekebilir:  Kınamak Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara