Dostlar Alışverişte Görsün Ne Demek? Ne Anlama Geliyor?

Dostlar alışverişte görsün ne anlama geliyor? Dostlar alışverişte görsün deyiminin anlamı nedir? Ne demek? Gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen deyim, atasözü ve tabirlerden söz ettiğimiz Deyimler ve Atasözleri kategorimizde bu sefer “Dostlar Alışverişte Görsün” deyimini ele alacağız. 

Dostlar Alışverişte Görsün Ne Demek? 

Dostlar alışverişte görsün deyiminin birkaç anlamı bulunuyor. 

1. Herhangi bir işi veya bir şeyi yapıyor, yerine getiriyormuş gibi yapıp aslında yapmamayı; öyleymiş gib görünüp aslında öyle olmamayı ifade eder. 

2. İşlerini gösteriş olsun diye yapan, samimiyetten uzak, ikiyüzlü insanlar için de yine bu deyim kullanılır. 

Dostlar alışverişte görsün deyiminin cümle içindeki kullanımını, Oktay Sinanoğlu’nun ‘Göçmen Hamamı’ isimli kitabında şöyle görüyoruz:

“Dışarıda yayın yapmakla bilim mi olur? Bu dostlar alışverişte görsün demektir. Bu Erovizyon’ da İngilizce şarkı söylememize benzer.”

Türkiye’nin tek kelimeyle özeti budur. Yani “bir cümle söyleyin ama Türkiye’yi tam olarak karşılasın, ifade etsin” deseler hiç düşünmeden “dostlar alışverişte görsün” derdim. Öyle kuvvetli ve anlamlı bir söz. Derin. 

Bu söz her ne kadar “-mış gibi görünmek, yapmak, olmak” anlamlarına gelse de burada farklı bir anlam daha ortaya çıkmaktadır. O da gösteriştir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: