Treyt Kuramları Nedir?

İnsanların kişiliğinin nasıl oluştuğuna dair çeşitli kuramlar bulunmaktadır. Söz konusu bu kuramlardan bazıları kişiliği meydana getiren unsurun genetik olduğunu savunurken bazıları ise kişiliği oluşturan unsurun “çevre” olduğunu dile getirmektedir. Kişilik kuramları; psikanalitik kuramlar, ayırıcı özellik yaklaşımı, insancıl kuramlar ve davranışsal-sosyal kuramlar ile Treyt Kuramları olmak üzere çeşitli dallara ayrılır. Bu yazımızda kısaca Treyt Kuramlarından söz edeceğiz. Treyt Kuramları nedir? Özellikleri nelerdir? 

Treyt Kuramları Nedir? 

Treyt Kuramları, kişiliği çok sayıda kalıcı ve birbiriyle uyumlu özelliklerin sentezi olarak kabul etmektedir. Treyt, kişiliğe temel özelliklerini veren davranış kalıplarıdır. Treyt Kuramları, bu davranış kalıplarının doğasını, nasıl olduğunu açıklamaz. Yalnızca belirtilerini açıklar ve faktör analizi kullanarak ölçer. Treytlerin her boyutu, birbiriyle karşıt anlamlı sıfat çiftleriyle ele alınır. 

Bazı Temel Treyt Faktörleri ve Bileşenleri 

• Dışa Dönüklük: Konuşkan-sessiz, girişken-çekingen

İlginizi Çekebilir:  Neden Hep Neden-Sonuç Odaklı Düşünmek İsteriz?

• Uyuşabilme: Sakin-gergin, iş birlikli-bireysel 

• Sorumluluk: Titiz-dağınık, dikkatli-aceleci, güvenilir-güvenilmez

• Duygusal Kararlılık: Rahat-gergin, duyarlı-duyarsız, incelikli esprili-bağnaz katı 

Bu yazımızda kısaca Treyt Kuramlarından söz ettik. Gelişim Psikolojisi ve Psikoloji hakkında detaylı bilgiler için sitemizin “Psikoloji” kategorisine tıklamanız yeterli olacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara