DSG Anahtar İşareti Neden Yanar?

DSG şanzımanlar uzun yıllardır Volkswagen grubu araçların kullandığı ayrıca Seat, Skoda marka araçlarda da kullanılan yumuşak vites geçişleriyle bilinen bir şanzıman. Aynı zamanda bir o kadar da hassas olmasından dolayı arızalar ile malesef sıkça karşılanıyor. Caddy, Passat gibi modellerde daha çok karşılaşılan bu arıza aşağıdaki maddelerde gördüğünğz gibi belirir. 

  • DSG ekranda anahtar işareti,
  • Caddy DSG anahtar işareti,
  • Passat DSG anahtar işareti,
  • DSG anahtar yanıp sönüyor,
  • DSG vites yerinde anahtar işareti,

Bu maddelerden birine aracınızın problemi uyuyor ise okumaya devam ediniz. Yukarıda Caddy ve Passat modellerini yazmamızın sebebi sadece en çok karşılaşılan modellerin bu olmasından kaynaklı. Yoksa sizin aracınız da DSG şanzımana sahip ve üstünde anahtar işareti yanıyorsa sizin için de çözüm aynı olacaktır.

Bu arıza kadranın tam ortasındaki dijital göstergede sağ üstte D1, D2 gibi kaçıncı viteste olduğunuzu belirten maddelerin yetine flaşör gibi aralıklı olarak yanıp söner. Böyle bir durumda şüphelenmeniz gereken ilk şey mekatronik arızası olmalıdır. Aracınızın şanzıman beyninde bir sorun olduğunu gösterir. Büyük ihtimalle fiziksel bir hasar ortada yoktur ve şanzıman beyni veya şanzıman okuyucuları arızalanmıştır. Başınıza açacağı masrafı söylemek çok zor olsa da tamiri yaklaşık 3-4 bin liraya mal olacaktır.

DSG Anahtar İşareti Yolda Bırakır mı?

Bu işaret yanıyor ve bilhassa kalkış, düşük viteslerde tekleme veya vites geçişlerinde vuruntu yaşıyorsanız yolda kalma riskiniz vardır. Aracınızı stop edip çekiciyle servise götürecek kadar acil bir durum olup olmadığını sıkıntıbın boyutu gösterecektir. Aracı eğer cidden çok zor yol alıyorsa kesinlikle zorlamayın. Fakat ilginç bir şekilde bazı kullanıcılar bu arıza ışığı yandıktan sonra kendiliğinden söndüğünü ve bir daha bu işareti görmediklerini bildirmişlerdir. Ancak bu durum sadece işaret yandığında fiziksel bir durum söz konusu olmadığında geçerli olacaktır. Paragrafın başında anlattığımız sıkıntılı belirtiler baş gösterdiyse o saatten sonra geri dönüş yoktur. Problemin kendi kendin geçmesini beklemek vakit kaybına ek olarak şanzımana hasar vermenize sebep olabilir. DSG şanzıman tamiri de bir hayli pahalı işlemdir.

DSG Anahtar İşareti Neden Yanar?

Bu işaret durup dururken bir beyin arızası sebebiyle yanacağı gibi kullanımdan kaynaklı olarak da yanabilir. Örneğin, vitrsi N konumuna alıp dip gaz yaptıktan sonra birden D konumuna çekmeniz gibi. Böyle bir şeyi neden yapayım? Diyeceğinizi duyar gibiyiz. Araca patinaj çektirmek gibi hareketler için bu aşırı örnek denenebiliyor. Biraz daha basit bir örneğe geçmemiz gerekirse, aracı çalıştırırken daha marş alma sırasında aniden P konumundan hızla D konumuna çekmeniz buna sebep olmuş olabilir. Ya da yokuşta arabayı bıraktığınızda sürekli olarak el freninde N konumuna gelip şanzımanın boşluğunu almadan Park pozisyonuna geçmeniz aniden olmada da uzun vadede şanzımana zarar vermiş olabilir.

DSG şanzıman arızası yukarıda belirttiğimiz şekilde olacağı gibi kadranın ortasında ‘Hata: Şanzıman’ şeklinde de belirebilir. Ya da ilk olarak köşedeki ışık ortadaki ışığa dönüşebilir. Bu genellikle hatanın boyutuyla alakalı olmakla birlikte aracın modeline göre de değişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: