Rölanti Ayarı Yakıtı Etkiler mi?

Aracınızın yakıt tüketimini etkileyen onlarca faktör vardır. Bunlardan en önemlisi de rölanti ayarıdır. Rölanti devri yakıtı etkiler. Ancak hangi durumlarda ve nasıl etkilediğini kavrayabilmek için konunun detaylarına inmemiz gerekmektedir. Rölanti aracın hareketsiz halde iken motorun çalışmasına verilen addır. Rölanti ayarına aynı zamanda avans ayarı da denir. Enjektörlü araçlar hareket halindeyken rölantide kalırsa örneğin, yokuş aşağı hareket ederken yakıt tüketmez. Anca sabit konumda duran her aracın rölanti ayarında bir bozukluk cebinize ek maliyet olarak geri dönecektir.

Aracı çalıştırdığınız andan itibaren marş motoru dönerek ilk hareketi başlatır ve yanma odasında tepkime meydana gelerek aracın pistonları hareket etmeye başlar. Pistonların hareket sırası ve düzeni motorun zamanlamasına göre değişiklik gösterebilir. Rölanti ayarı (avans ayarı) ise motorun sabit durumda iken harekete geçmeye hazır olabilmesi için, devri hafif yükselterek bu hareketi devam ettirir. Bu da motora az da olsa yakıt püskürtülmesi manasına gelmektedir. Ayar bozukluğu olunca rölanti motoru tarafından verilen gaz ayarı değişir ve yakıt da buna bağlı olarak değişir. Ayrıca sabit halde iken klima ve elektronik donanımlar aktif ise yakıt tüketimine olan zararı kat kat artmış olur.

Rölanti Devri Yüksek Olursa Ne Olur?

Rölanti ayarının yüksek olması yüksek devirlenme ile aşırı bir yakıt tüketimine sebep olmaktadır. Ayrıca rahatsız edici bir ses ve araçta titremeye sebep olur. Bu problemlerden daha önemlisi sürekli olarak motoru zorlayacağından -ki ayar bozuksa soğuk motora da fazla gaz vererek daha büyük risklere sebep olabilir- aracın kalbi olan motoru yıpratmaya başlar. Yakıt tüketiminiz ayar bozukluğuna bağlı olarak %20’lere varan oranlarda artar. Uzun yolda giderken de gazdan ayağınızı çektiğinizde yüksek devir çevirmeye devam edecek olan motor, araç enjeksiyonlu olsa dahi yakıt yakmaya devam eder.

Rölanti Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

  • Sabit dururken ya da hareket halinde gazdan ayağınızı çektiğiniz anda fazlasıyla yüksek devirle gelen anormal ses,
  • Yakıt tüketiminde gözle görülür bir artış,
  • Araç sabit dururken titreme,
  • Rölanti düşüklüğü varsa araçta devrin aşırı düşerek kendi kendine sıklıkla stop etmesi

Durumlarından birini yaşıyorsanız aracınızda avans ayarı ile ilgili bir problem yaşıyorsunuz demektir. Bu arızanın tamiri ustaya gösterilmeden hiçbir şekilde anlaşılamaz. Yapılacak ufak bir ayar ya da arızalı bir motor da aynı belirtileri verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: