Şanzıman mı Şanzuman mı? Doğru Yazılışı Nasıldır?

Şanzıman mı şanzuman mı? Kelimenin doğru yazılışı nedir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli kelime ve söz öbeklerinin doğru yazılışından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”şanzıman mı şanzuman mı” konusuna değineceğiz.

Kelimenin Doğru Yazılışı Nasıldır?

  • Şanzıman

Türk Dil Kurumu’na göre kelimenin doğru yazılışı ”şanzıman” şeklindedir. Özellikle oto sanayilerdeki tabelalarda veya gündelik hayatta telaffuz edildiği şekliyle ”şanzuman” yanlış bir ifadedir. Kelime ”ı” harfi ile ”şanzıman” şeklinde yazılır. Ancak ifade ettiğimiz gibi ‘şanzuman’ şeklinde kullanımı da yaygındır.

Şanzıman Ne Demek?

Şanzıman, otomobillerde hız değiştirmeye yarayan dişliler topluluğunun bulunduğu yuvaya denilmektedir. Otomobillerde en çok rastlanan kronik sorunlar arasında yer alan ”şanzıman arızası” özellikle eski model otomobillerde ve düz vites araçlarda sıkça görülmektedir.

Şanzıman Kelimesinin Kökeni

  • Fransızca

Şanzıman Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Bunlar Almanya’dan gelmesine geliyor ya aslında mucidi biz Türklermişiz. Biliyorsunuz bizde her şeyden bir şey çıkar…Ekmekten jilet çıkar. Jiletten izmarit çıkar. İzmaritten kereste çıkar… Ülkemize gelen bir Alman turiste de kahvaltıda yediği yumurtanın içinden şanzıman dişlisi çıkmış.


Burası T.Ö.RKİYE, Gani MüjdeSayfa 25 – Parantez Yayınları
Gani Müjde

Burası T.Ö.RKİYE, Gani MüjdeSayfa 25 – Parantez Yayınları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.