Teknoloji

Düz Bağlı Polietilen Köpüklerin Kullanım Alanları

Sanayi sektörlerinde bazı maddeler çok hayati önem arz eder. Çok küçük bir alanda da yer alsa görünen kısım da yer almasa da üretilen ürünün kalitesini belirleyen ürünlerdir. Bu maddelerden biri yalıtım maddesi olarak üretilen Polyethylene Foam maddedir. Yapısı itibariyle çeşitli üretim şekillerine sahip olan PE Foam, fiziksel, kimyasal, düz olarak çeşitli varyasyonları bulunur. Sektörlere bakıldığında, otomotiv, beyaz eşya, elektronik, eğlence gibi çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

Ana amacı yalıtım olan Polyethylene Foam üretiminde Türkiye’nin en büyük yatırım tesislerinden biri olan DurFoam düz bağlı polietilen köpük üretimiyle de yalıtımda en kaliteli ürünü yaratmayı başarmış durumdadır. DurProx markasıyla Fiziksel çapraz bağlı polietilen köpük Physically Cross Linked Polyethylene FoamDurSolex markasıyla Kimyasal çapraz bağlı polietilen köpük üretimi yapan tesis, DurPack ile düz bağlı polietilen köpük üretimi yapmaktadır.

DurPack Düz Bağlı Polietilen Köpük nerelerde kullanılır?

DurPack (Düz Bağlı Polietilen Köpük) düz bağ yapısına sahip olarak üretilen ve içinde çeşitli kimyasallar ve şişirici gazlar ilave edilip içine ekstrüzyon yöntemi kullanılarak elde edilen bir üründür. Fiziksel ve kimyasal çapraz bağlı polietilen köpük ürün markaları olan DurProx ve DurSolex’e kıyasla daha ekonomik ve standartları kısmen daha az zorlayıcı olan uygulama sahalarında, ses, ısı, nem yalıtımı ve darbeden koruma amaçlı olarak kullanılması amaçlanmıştır. Farklı sektörler için kesilmiş plaka, rulo, boru, ekstra lamineli veya laminesiz olarak üretilebilmektedir.

Piyasadaki en iyi üretimlerden biri olan DurPack düz bağlı polietilen köpük özellikleriyle, yapı endüstrisinde, ambalaj endüstrisinde, ayakkabı sektöründe, çanta sektöründe kullanım olarak en gerekli maddelerden biridir.

Düz bağlı polietilen köpük üretildikten sonra çok kullanışlı özelliklere sahiptir. Özelliklere bakılacak olursa, kapalı hücre yapısına sahiptir bu sayede su ve nem geçirmez. Zaten yalıtım malzemesi olarak tasarlanan ürün ses yutma ve ısı yalıtımı kapasitesine sahip olarak üretilir. Özellikle dikkat çeken özelliklerinden biri çevre dostu olmasıdır dolayısıyla, HCFC ve zararlı/yasaklı kimyasal maddeler içermeyen bir yapıya sahiptir.

Tehlikeli Maddelerin Kısıtlanması (RoHS, Restriction of Hazardous Substances) standartlarına uyumlu olarak üretilmesinden dolayı kurșun ve diğer zehirli maddelerin kullanımı sınırlı tutulmuştur. Mantar ve bakteri barındırmayan bir yapısı vardır. Dışardan gelebilecek kimyasallardan ve dış ortam şartlarından etkilenmeyecek şekilde tasarlanmıştır.

Yine dışarıdan gelebilecek darbe sonrası kendini yenileyerek çökme yapmaya müsait olmayan bir yapısı vardır. Kokusuz olarak üretilir. Hem rulo olarak hem de levha halinde üretim imkânı bulunur. Ayrıca firmaların istekleri dahilinde tek yüz ve çift yüz folyo film bant, kumaş veya müşteri özel talebine göre laminasyon yapılabildiği gibi alev yürütmezlik özelliği ile de üretimi yapılabilmektedir. Çeşitli renklerde de ihtiyaçlara cevap verebilen PE Foam markası DurPack, kullanıldığı alanlarda çok esnek bir yapıya sahiptir.

Polyethylene Foam için hibrit çözümler var mıdır?

Polyethylene Foam kullanmak isteyen müşterilerin ihtiyacı üzerine entegre edilebilen bir yapıda çözümler üretilebilir. Bu konuda PE Foam markalarıyla öne çıkan DurFoam, müşterilerin ihtiyacına göre çözümleri üretmekedir. Üretim porföyünde bulunmamasına rağmen PE Foam malzeme içeren bir ürün istendiğinde portöydeki buluanan ürünlerle entegre edilerek hibrit çözümler elde edilmesi amaçlanır. Müşterilerden gelen talepler doğrultusunda tesiste en iyi şekilde üretim yapılabilmektedir.

Laminasyon, ebatlama, yapışkan bant uygulaması, PE boru üretimi gibi ürünleri spesifik hale getirerek sektörde ya da farklı amaçla kullanılacak yerlere özel ürünler üretilebilmektedir. Dolayısıyla düz bağlı polietilen köpüklerin kullanım alanları çok çeşitlilik içermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds