Teknoloji

E-Katalog Hizmetleri Nedir?

E-katalog; marka, hizmet ve ürünlerin dijital ortamda etkileyici görseller kullanılarak hazırlanması ve hedef kitleye yine dijital ortamda sunulmasıdır. Geçmişten günümüze kadar sıklıkla kullanılan basılı kataloglar, günümüz dünyasının dijitalleşmeye başlaması ile birlikte yerini E-katalog adını verdiğimiz dijital kataloglara bırakmıştır. Artık markalar ve işletmeler basılı katalog yerine dijital katalogları tercih etmektedir.

E-katalog, dijital katalogların ulaşmakta zorlandığı bölgelere tek tıkla ulaştırılabilir. Genellikle PDF formatında sunulan bu kataloglar, online ortamda paylaşılabildiği için saniyeler içerisinde milyonlarca kişiye gönderilebilmektedir. Aynı zamanda mürekkep ve kağıt gibi maliyetler oluşmadığı için dijital katalogların son derece ekonomik olduğu söylenebilir.

E-Katalog Ne İşe Yarar?

Kataloglar basılı olsun veya olmasın fark etmeksizin bir ürün veya hizmetin tanıtımını yapmak amacıyla kullanılır. Çağımızın mükemmel pazarlama araçları arasında yer alan bu kataloglar, internet kullanımının artması ve markaların dijital ortama taşınması ile birlikte değişim geçirerek PDF formatına bürünmüştür. Çeşitli program ve yazılımlar kullanılarak hazırlanan e-kataloglar, PDF formatına çevrilerek bilgisayara veya telefona indirilebilmektedir.

E-kataloglar, tek tıkla hedef kitleye eş zamanlı olarak gönderilebilir. Aynı zamanda bu katalogları internet sitesi üzerinde yayınlamak mümkündür. Böylece hedef kitle, markaya ait olan ürün ve hizmetler ile alakalı daha geniş bilgilere ulaşabilecektir. Aynı zamanda bu kataloglar PDF formatında olduğu için kullanıcılar arasında da paylaşım yapılabilir. Bu durum, e-katalogların daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabileceği anlamına gelir.

E-Katalog Nasıl Hazırlanır?

Dijital katalog yapabilmek için öncelikle ürün veya hizmete ait görseller hazırlanmalıdır. Görsellerin net ve anlaşılabilir olduğundan emin olmak son derece önemlidir. Görsellerin ardından hazırlanması gereken bir diğer unsur ise ürün veya hizmete ait verilerdir. Bu veriler; ürünün sahip olduğu özellikler veya teknik bilgiler olabilir. Görsel ve veriler tamamen hazır olduktan sonra tasarım aşamasına geçilmelidir.

Tasarım aşamasında bu iş için özel olarak yayınlanan programlar ve yazılımlar kullanılmalıdır. Öncelikle oluşturacağınız sayfalara hazırladığınız görselleri uygun konumları belirleyerek yerleştirmelisiniz. Ardından görsellerin çok uzağına veya çok yakınına olmamak şartıyla verileri yerleştirmeniz gerekir. E-katalog, internet üzerinde yayınlanacağı için kağıttan tasarruf etme gibi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle sizler için en etkili olan sayfa düzenini rahatlıkla oluşturabilirsiniz.

Görselleri ve verileri ekledikten sonra renk seçimi de yapmalı, e-kataloğunuzu süslemelisiniz. Ayrıca markanıza ait olan logoyu ve marka ismini köşelere küçük puntolar ile eklemek çok daha iyi olabilir. Tüm bu işlemleri yapabilmek için uzman ve tecrübeli olmanız şarttır. Çünkü e-katalog hazırlama işi profesyonel olmayan kişiler tarafından gerçekleştirildiğinde başarıya ulaşamayacaktır.

E-Katalog Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

E- katalogların en önemli kısmı tasarımlarıdır. İnternet üzerinden paylaşacağınız bir e-katalog göz yormamalıdır. Bu nedenle renk seçimi yaparken farklı tonlarda aynı renkleri kullanmak yerine siyah ve beyaz gibi birbirine zıt olan renkleri tercih edebilirsiniz. Bu durum, müşterilerin sıkılmadan katalogda gezinmelerine yardımcı olacaktır.

E-katalogda yer alan görseller ve metinler birbirleri ile ilişkili olmalıdır. Bir görsel ile alakalı metin eklerken aradaki mesafeyi iyi ayarlamanız gerekir. Müşterileriniz kataloğa baktıklarında hangi metnin hangi görsele ait olduğunu anlamalılardır. Aksi takdirde yanlış anlaşılmalar yaşanabilir. Tüm bunların yanı sıra yazı tipi ve puntolar da göz yormayacak ölçüde olmalıdır.

E-Katalogların Yayınlanması ve Dağıtımı

Online katalog hazırlandıktan sonra bir diğer önemli aşamaya geçilir. Kataloğun yayınlanması ve dağıtımı en az oluşturulması kadar önemlidir. Eğer markanıza ait bir web sitesi varsa, e-kataloğu bu web sitesinde paylaşabilirsiniz. Ayrıca kullandığınız sosyal medya hesaplarında da biyografi kısmında bu kataloglara yer verebilirsiniz. Böylece sayfanızı ziyaret eden kullanıcılar tek tıkla ürün ve hizmetleriniz ile alakalı bilgi sahibi olabilir.

E-katalogları dağıtmanın bir diğer yolu ise e-postadır. Hedef kitlenize ait olan e-posta havuzundaki tüm adreslere online kataloğunuzu göndererek başarılı bir şekilde dağıtım gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik özel yazılımlar ile saniyeler içerisinde eş zamanlı olarak milyonlarca kullanıcıya gönderim sağlayabilirsiniz. Tabi gönderim yapmadan önce kataloğun PDF formatında olduğundan emin olmanız gerekir.

E-Katalog Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

PDF katalog hizmeti; markalara ve işletmelere sayısız avantaj sağlar. Bu avantajlar şöyle sıralanabilir:

  • Baskı ve gönderim masrafı olmadığı için son derece ekonomiktir. Böylece maddi yüklerinizi hafifletmenize yardımcı olur.
  • Zaman ve mekandan bağımsız olarak gönderim sağlanabilir. Böylece daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak mümkün olacaktır.
  • Daha renkli ve çeşitli tasarımlar oluşturmak mümkündür. Bu durum kataloğun etkisini artıracak ve mükemmel geri dönüşler almanızı sağlayacaktır.
  • E-kataloglar kalıcı araçlardır. Müşterilerin e-posta kutularında veya cihazlarında sonsuza dek kalabilirler. Bu nedenle uzun bir süre sonra dahi görüntülenebilmeleri mümkündür.
  • E-kataloglar PDF formatında oldukları için potansiyel müşteriler arasında paylaşılabilir. Bu durum, kataloğun daha fazla müşteriye ulaşacağı ve markanın güçleneceği anlamına gelir.

Yukarıda sıralanan avantajlar sayesinde günümüzde pek çok marka ve işletme tercihini e-kataloglardan yana kullanmaktadır. Sizler de e-katalogları tercih ederek markanızın görünürlüğünü ve ürünlerinizin bilinirliğini artırabilirsiniz.

E-Katalog ile Basılı Katalog Arasındaki Farklar

E-broşür ile geleneksel katalog adını verdiğimiz basılı kataloglar arasında birtakım farklar bulunur. Bu farklar aşağıda sıralanmıştır.

  • Basılı kataloglar belirli bir bölgede dağıtılabilir. Ancak e-kataloglar tek tıkla dünyanın her yerindeki müşterilere gönderilebilir.
  • Basılı katalogların dağıtımı yüksek maliyet gerektirir. Çünkü dağıtım için kargo ücreti ve personel giderleri karşılanmalıdır. E-kataloglarda ise böyle bir durum söz konusu değildir.
  • Basılı kataloglar bir süre sonra çöpe giderken, e-kataloglar uzun yıllar boyunca müşterilerin cihazlarında veya e-posta adreslerinde barınırlar.
  • Ürün ve hizmet tanıtımı e-kataloglar ile çok daha efektif bir şekilde yapılır.

E-katalog ile basılı kataloglar arasındaki farklar bunlardır. Sizler de bu bilgiler ışığında tercihinizi e-kataloglardan yana kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.