Ekonomi

Kripto Haberi

2009 yılında hayatımıza giren Bitcoin ile birlikte daha pek çok kripto para birimi piyasaya sürüldü. Geldiğimiz son durumda yatırımcılar kripto paralar ile yakından ilgilenmeye başladı.Ancak kripto paraların Kasım 2021 tarihinden beri düşen bir trendde ilerlemesi, pek çok yatırımcı tarafından ayı sezonuna girildiği yönünde değerlendiriliyor. Kripto haberleri takibi yapmak ise yatırımcıların kripto paralara karşı alacakları aksiyonlarda önemli bir rol oynuyor.

Geçtiğimiz günlerde FED tarafından yapılan faiz artırımı ve Rusya – Ukrayna savaşının gergin bir hal alması, yatırımcıların kripto paralar başta olmak üzere birçok piyasadan uzak durmalarına neden oldu. Ancak Bitcoin tarafında faiz beklentisi 100 baz puanken 75 puanlık bir faiz artırımının gelmesi, yükselişlerin yaşanmasını sağladı. Bitcoin, faiz artırımının ardından yaklaşık %15 değer kazanarak 24,600 dolar seviyelerine kadar yükseldi.

Bitcoin’in yükselmesi ile birlikte altcoinlerde de dominasyon kaynaklı yükselişler meydana geldi. Bu yükselişler sırasında altcoinlerde %20’den fazla değer artışı görüldü. Ancak FED başkanı Powell tarafından Eylül ayında daha büyük bir faiz artırımı gelebileceği açıklanınca yatırımcılar çok iştahlı olamadı. Ağustos 2022 itibarıyla Bitcoin 23,000 doların üzerinde kalarak düşüşünü sonlandırmak istiyor.

Bitcoin 23,000 Dolar Üzerinde Kalmak İçin Çabalıyor

Her geçen gün yeni kripto para haberleri gelmeye devam ediyor. Yaşanan son gelişmelerin ardından Bitcoin 23,000 dolar üzerinde kalarak büyük yükselişine başlamak istiyor. Ancak gerek dünya üzerindeki olumsuz gelişmeler gerekse de FED başkanının olumsuz açıklamaları, Bitcoin’de meydana gelebilecek yükselişleri bastıracak gibi görünüyor.

Bitcoin 24,600 dolar civarındaki direnci aştığında sırasıyla 27,000 ve 32,000 dirençlerini kırmayı deneyebilir. Ancak böyle bir ortamın oluşabilmesi için piyasadaki iştahın artması ve olumlu haberlerin peş peşe gelmesi gerekiyor. Bu süre içerisinde yükselişler zamana yayılırken düşüşler çok kısa süre içerisinde gerçekleşiyor. Bu nedenle yatırımcılar ani para kayıplarından korunabilmek için Bitcoin’den uzak duruyorlar.

Sizlerin de bildiği üzere Bitcoin dominasyonu nedeniyle yalnızca BTC değil diğer paritelerde de benzer hareketler gözlemleniyor. Bu süreçte yatırım kararı alabilmek için tüm şartların sağlanması ve piyasadaki alım iştahının artması şart.

Ethereum’da Son Durum

Ethereum haberleri göz önüne alındığında bu altcoinde de Bitcoin ile benzer gelişmelerin yaşandığını söylemek mümkün. Kasım 2021’de 4800 dolar civarına kadar yükselen Ethereum, Ağustos 2022 itibarıyla 1700 dolar civarında işlem görüyor. Ethereum’un bu seviyelerde mücadele vererek yükselişi başlatmak istediği görünüyor.

Yeni ortaya çıkan Kosova – Sırbistan gerilimi, Bitcoin’de olduğu gibi Ethereum’da da durgun fiyat hareketlerinin yaşanmasına neden oldu. Ayrıca Ethereum’da meydana gelen gelişmeler, diğer altcoinlerin de bu durumdan etkilenmesine neden oluyor. Bunun nedeni ise Ethereum’un altcoinler arasında en popüler kripto para birimi olması.

Eğer Ethereum’da 1,700 dolar seviyesi aşağı doğru kırılırsa, günlük grafikte 1,000 dolar seviyelerinin destek olduğunu söylemek mümkün. Ancak bu durum yaşandığı takdirde diğer altcoinlerde de %30-40 civarında düşüşler yaşanabilir. Böyle bir düşüşün yaşanması, yükselişe dair umutların tekrar son bulmasına neden olacaktır.

Diğer Altcoinlerde Son Durum

Altcoin son durum incelendiğinde Ethereum’un yanı sıra Solana, Avalanche, Binance coin, Ripple ve Stellar gibi kripto para birimlerinde de düşüş yaşanıyor. Yatırımcıların Eylül ayında toplanacak olan FED’den olumsuz kararlar beklemesi, Rusya – Ukrayna savaşı ve Kosova – Sırbistan gerilimi gibi olaylar bu düşüşlerin asıl nedeni olarak gösteriliyor.

Kripto paralar 2009 yılında ortaya çıkmıştı. 2009’dan günümüze kadar dünya üzerinde herhangi bir savaş yaşanmadığı için kripto paraların olası savaş durumlarında nasıl tepki vereceği bilinmiyordu. İçerisinde bulunduğumuz yıl boyunca meydana gelen olaylar, kripto paraların düşmesine ve durgun bir hal almasına neden oldu. Aynı zamanda Covid-19’un bıraktığı ekonomik yaralar da kripto paraları olumsuz yönde etkiledi.

Bitcoin ve Ethereum dışında kalan diğer varlıklarda %80’e yakın bir düşüş yaşandı. Yeni yeni toparlamaya çalışan bu coinler, olası bir genel düşüşün ardından tekrar başladıkları noktaya dönebilirler. Bu nedenle yatırım kararı almadan önce tüm değişkenlerin ve unsurların hesaba katılması çok daha iyi olacaktır.

Binance CEO’su CZ Piyasadaki Eksiklikler Hakkında Görüşlerini Belirtti

Binance, kripto para borsaları arasında en popüler olanı. Twitter’ı aktif bir şekilde kullanan ve piyasa hakkında önemli bilgilendirmeler yapan Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ) ise geçtiğimiz günlerde bazı devlet yetkilileri ile online ortamda bir araya geldi. Bu devlet yetkilileri arasında Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de bulunuyordu.

Kripto paralar ve piyasanın eksiklikleri hakkında konuşan CZ, ülke bazında pazarlar kurulmasını ve bu pazarların dış dünyaya kapalı olmasını doğru bulmadığını belirtti. CZ’ye göre ülke bazında pazarlar kurmak, likidite eksikliği ile sonuçlanabilir. Likidite eksikliği ise müşterinin korunamayacağı ve varlık kayıpları ile karşılaşılabileceği anlamına geliyor.

Binance’nin 180’den fazla ülkede faaliyet gösterdiğini ve bu ülkeler arasında en popüler platformlardan biri olduğunu aktaran CZ, kapalı pazarlarda piyasanın çok daha kolay bir şekilde manipüle edileceğini ve volatilitenin daha da artacağını düşünüyor.

Kripto Paraları İlerleyen Günlerde Ne Bekliyor?

Halihazırda dünya üzerinde meydana gelen olumsuz gelişmelerin son bulması, kripto paraların tekrar ATH seviyelerine ulaşmalarını sağlayabilir. Ancak bu gelişmelerin son bulabilmesi adına başta enerji ve gıda sıkıntıları olmak üzere ülkeler arasındaki gerilimler için bir çözüm sunulmalıdır. Ayrıca merkez bankalarının faiz kararlarını daha yapıcı bir şekilde almaları da bu bağlamda oldukça önemlidir.

Kripto paralarda bizleri neyin beklediğini tespit edebilmek için Bitcoin haberleri mutlaka takip edilmelidir. Ancak yalnızca haber takibi yapmak, sağlıklı bir yatırım kararı alabilmek için yeterli olmayacaktır. Haber takibinin yanı sıra grafikteki veriler kontrol edilmeli ve uygun indikatörler kullanılarak analiz yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.