Kelimeler

Efkar Aslında Ne Demek? Efkar Kelimesinin Sözlük Anlamı Nedir?

Hepimizin bildiği üzere efkar kelimesi sıklıkla sıkıntı çeken muzdarip bireylere ithaf edilen bir kelimedir. Oysa efkar kelimesinin şu anki anlamından çok daha farklı bir manası var. Efkar kelimesinin gerçekte anlamı ne? Efkar kelimesinin sözlük anlamı nedir?

Öncelikle Galat meselesinden bahsetmekte fayda var. Bazı kelimeler zamanla dahil olduğu kültürün bireyleri tarafından zamanla yanlış kullanılabilir. Bu durum kelimelerin anlamlarının kaymasına ve bazen de kelimenin başlı başına farklı anlamlar taşımasına neden olur. Buna da kısaca “galat” deriz. Yani yanlış kullanımının doğrusunun önüne geçmesi. İşte “efkar” kelimesi de bu galatlardan bir tanesi. Neden?

Öncelikle efkar kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür ve anlamı “fikirler” ya da “düşünceler”dir.

Bizim şimdiki anlamda kullandığımız efkar kelimesi ise daha çok “efkar basmak” ya da “efkar dağıtmak” şeklindeki sıkıntı ve üzüntü halleri içindir.

Mesela “Efkar-ı Umumiye” tamlaması bunu anlamak için iyi bir örnek.

Efkar: Fikirler
Umum: Halk, genel

Böylece ortaya umumun kanısı/görüşü ya da kamuoyu gibi Türkçe bir kelime karşımıza çıkar.

Ama şöyle de bir söz vardır: Galat-ı meşhur, Lügat-ı fasihten evladır.

Yani bozulmuş ve artık doğrusunun önüne geçmiş bir kelime, o kelimenin orijinal haline nazaran daha iyidir/evladır. Bu sözün temel mantığı ise “dil bozularak ilerler” düşüncesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi