Tükürdüğünü Yalamak Ne Demek?

Tükürdüğünü yalamak ne demek ve ne anlama geliyor? Tükürdüğünü yalamak deyiminin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli kelime, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “tükürdüğünü yalamak” deyiminden söz edeceğiz.

Tükürdüğünü Yalamak Ne Demek?

Geri adım atmak, verdiği bir sözü ya da vaat ettiği bir şeyi veya kesinlikle yapmayacağı bir şeyi yapmak anlamına gelir. Günümüzde sıklıkla kullanılan bu deyim, gündelik hayatta da sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Özellikle siyasi alanda kullanımına rast gelmekteyiz.

Tükürdüğünü yalamak deyimi esasen kişinin ”yapmam”, ”etmem” dediği şeyleri yapması anlamlarında kullanılır. Kişinin kendisine herhangi bir nedenden dolayı yakıştırmadığı ya da onaylamadığı bir şeyi daha sonra kendisinin de yapması ya da söz konusu işe ortak olması kişinin tükürdüğünü yalamasıdır.

Tükürdüğünü yalamak, kişi için onur zedeleyici olabilir. Zira kişi öncesinde bu işi yapmamakla övünmüş hatta yapanları da yermiştir. Ancak söz konusu kişi, onaylamadığı bir işi yapmakta ya da işe ortak olmaktadır.

Günümüzde özellikle siyasi alanda bu deyimin örneklerine sıklıkla denk geliriz. Örneğin muhalefet partilerinden birisi iktidarın politikalarına önce ters düşüp daha sonra iktidarla hareket ederse bu söz konusu muhalefet partisinin tükürdüğünü yalamasıdır.

Tükürdüğünü Yalamak Cümle İçi Kullanımı

Geri dönmek tükürdüğünü yalamak olur.

Haldun Taner

Yalıda Sabah, Haldun TanerSayfa 74 – 7. Basım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.