Ekonomi

EFT Yaparken İsim Çıkar mı?

EFT işlemi sırasında yapılan hatalar yüzünden gönderdiğiniz para hesabınıza geri dönebilir. Hele ki günün son işlem saatinde iseniz yapılan bir isim hatası işleminizin ertesi güne kalmasına sebep olabilir. EFT yaparken isim tam olarak çıkmıyor. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken konu EFT yapacağınız kişinin Ad ve soyadını tam olarak harf hatası dahi olmadan almanız. Fakat havalede durum böyle değil mobil bankacılıkta IBAN alanına numarayı yapıştırdığınız anda isim ve soyisim ya da kurumsal hesap ise firma ismi çıkıyor ve işlemi teyit ederek tamamlıyorsunuz. 

EFT Hangi Durumlarda Geri Döner?

Bu problemle karşı karşıya kalmamanız için gönderilen kişinin Ad ve Soyadını harf hatası olmadan girmeniz gerekmektedir. Mesai saatleri sonrası verilen talimatlarda hesaptaki gönderilecek paraya çoğu banka bir blokaj koymadığı için parayı dalgınlıkla harcarsanız ve sabah bakiyeniz yetersiz kalırsa işlem otomatik olarak iptal olur. Ayrıca;

  • Mesai saatleri dışında,
  • Hatalı ad-soyad girilmesi durumunda,
  • Güvenlik sebebiyle şüpheli çok yüksek mebla EFT etmek istediğinizde (nadiren kontrol amacıyla)

EFT geri döner.

EFT İsim Sığmıyor

Ad ve soyadın çok önemli olduğundan bahsettik. Fakat bazı kullanıcılar ad-soyad yazılan alana isim sığmadığını belirtmişlerdir. Ya da örneğin kurumsal bir firma ünvanına para gönderiyorsanız alana isim sığmaz. Bu durumda isme gönderilen EFT için Ad-Soyad, kurumsal firma isminin ilk ünvan adını harf hatası olmadan giriniz. Bu şekilde para başarıyla transfer edilecektir.

EFT İsim Görünür mü?

EFT işlemlerinde isim görünmez. Sadece IBAN ile doğru ad-soyad girişi olduğunu teyit etmek amacıyla örneğin, S**** Y***** şeklinde görünür. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.