EGR Valfi Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

İnternette araç markalarının fan gruplarında dolaşırken gözüme çarpan önemli bir sorundan bahsedeceğim size: EGR valfi arızası. Siz de böyle bir sorunla karşılaşıyor veya EGR arızası olduğundan şüpheleniyorsanız beş dakikanızı ayırıp yazıyı bitirdikten sonra bu konu ile ilgili kafanızda hiçbir soru işareti kalmamış olacaktır.

Genellikle kullanıcıların bu EGR arızasını farketmeleri birkaç ortak problem yaşamalarıyla oluşuyor. En önemli belirtisi aracınızın çekişinin düşmesi. Buna ek olarak, yakıt tüketiminizin artması, ayağınızı gazdan birden çektiğiniz anda aracın teklemeye başlaması da diğer belirtiler arasındadır. Ayrıca EGR arıza lambası da gösterge panelinde yanmaya başlayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Clio ESC Kontrol Ettirin Arızası Çözümü Nedir?

E o zaman bizim başımıza bela olan bu EGR valfi nedir? Gelin kısaca ona göz atalım.

EGR valfi İngilizce’den dilimize geçmiş bir kısaltmadır. “Exhaust Gas Recirculation” olarak bu kelimeyi açabiliriz. Yani egsoz gazının devirdaim etmesi olarak Türkçeye çevirebiliriz. İsminden de anlayacağınız gibi bu parça aracınızda egsoz emisyonunu düşürmeye yardımcı oluyor.

Bununla ilgili kısa bir animasyon videosu var. Aşağıdaki videoyu izleyerek çalışma prensibini daha net bir şekilde anlayabilirsiniz.

EGR Valfi Dizel Araçlarda Daha Büyük Problem

İlginizi Çekebilir:  Megane 2 Kaç litre yağ alır? Hangi yağı kullanır?

Bu parça hem dizel hem de benzinli araçlarda bulunmasına rağmen, dizel sistemli araçlarda kullanıcının başına bela olması daha olası görünüyor. Bunun sebebi ise dizel araçların daha çok kurum üreterek valfi daha hızlı bir şekilde kirletmesidir.

EGR Valfi Nasıl İptal Edilir?

Bu parçayı iptal etmek mümkün. Yani başka bir deyişle aracınız için o kadar da hayati bir parça değil. Fakat bazılarının iddaa ettiği gibi aracınızın performansında gözle görülür bir artma yaşamayacaksınız. Hatta emisyon oranının artmasıyla kalırsınız bile diyebilirim. Ben bu işlemi kesinlikle önermiyorum. Sebebi ise, eğer EGR valfi iptal edilir ise, motorunuz daha hızlı bir şekilde yıpranacak ve motor yağınızı daha sık değiştirmeniz gerekecektir. En iyisi bu parçayı temizleyip geri yerine takmaktır.

İlginizi Çekebilir:  Fiat Egea Kar İşareti Ne Demek?

Hayır, ben karar verdim. Bu EGR denen beladan tamamen kurtulmak istiyorum diyenler için unutmadan bahsedeyim. İptal işleminin en iyi yolu chip tunning dükkanlarının birinde mekanik olarak dokunmadan bu parçayı devre dışı bırakmak olacaktır. Mekanik olarak da bu mümkün olsa da söktüğünüz yeri bir plaka parçası ile kapatmanız gerekir.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat