Sağlık

Egzama Kremleri Zonaya İyi Gelir mi?

  • Hayır

Zona, ağrılı döküntülere neden olan viral bir enfeksiyondur. Zona vücudunuzun herhangi bir yerinde oluşabilse de, çoğunlukla gövdenizin sol veya sağ tarafını saran tek bir kabarcık şeridi şeklinde görünür. Ağrı genellikle zonanın ilk belirtisidir; bazı insanlar döküntü geliştirmeden zona ağrısı yaşarlar. Daha çok stres ve farklı nedenlerle ortaya çıkan zona tedavisinde egzama kremlerinin kullanılması önerilmez. Zona ağrılı bir cilt problemidir. Egzama ise ciltte kaşıntı, kuruluk ve iltihaplanma oluşturur. Zonanın ilk evrelerinde ilaçlı tedavi uygulanır ve eğer ilk günlerindeyseniz tedaviniz tamamlanır. Eğer tedaviye geç kaldıysanız krem tedavisi uygulanır ve bunda tamamen geçme oranı daha düşüktür. Egzama ise kremlerle cildi nemli tutulmak kaydıyla ve herhangi bir kimyasala değmemek kaydıyla hafifler. Her ikisinin de tedavi yöntemi birbirinden farklıdır. Bu yüzden ikisi içinde kullanılan krem ve ilaçları bir diğeri için kullanmamanız önerilir.

Hidrokortizon kreminin zona döküntüsü üzerine uygulanması tavsiye edilmez ve hidrokortizon kreminin zona döküntüsü ağrısının tedavisinde yardımcı olacağına dair hiçbir kanıt yoktur. Zona için tercih edilen tedavi, asiklovir, valasiklovir ve famsiklovir gibi ağız yoluyla aldığınız antiviral ilaçlardır. Bunlar doktorunuzdan reçete gerektirir. Kızarıklığı temiz ve kuru tutmak ve mümkünse kızarıklığın üzerine hiçbir şey sürmemek en iyisidir. Zona hastalığına neden olan virüsün diğer insanlara geçmesini önlemek için döküntüyü yapışmaz bir pansumanla örtün. Zona döküntüsü, tüm kabarcıklar kabuklanıp kuruyana kadar bulaşıcıdır. Kabarcıklar bir pansumanla kapatılırsa virüsün başkalarına geçme olasılığı düşüktür.

https://www.drugs.com/medical-answers/hydrocortisone-cream-shingles-rash-3568267/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds